mobile
REKLAMA

Złote Pióro Południa dla redaktor Anny Tomasik

Podczas tegorocznej uroczystej gali rozdania nagród przez redakcję „Południe – Głos warszawiaków” do grona wyróżnionych dziennikarzy dołączyła redaktor Anna Tomasik.

Michał Lunatyk
Złote Pióro Południa dla redaktor Anny Tomasik

Nagrody przyznawane przez redakcję „Południe – Głos warszawiaków” należą do jednych z bardziej prestiżowych wyróżnień w historii stołecznej prasy lokalnej. Przyznawane są wybitnym Polakom oraz osobom prywatnym i stowarzyszeniom, które wykazują ponadprzeciętną aktywność na rzecz innych w zakresie kultury, sportu, edukacji, pomocy społecznej i zdrowia. Lista dotychczasowych laureatów jest imponująca. Dość wymienić: ks. Jan Twardowski, Wojciech Siemion, Stasiek Wielanek, Jan Nowak-Jeziorański, Andrzej Kieruzalski.

Podczas tegorocznej 21. edycji wręczenia Nagród Południa w gronie wyróżnionych znalazła się również redaktor ANNA TOMASIK, którą uhonorowano Złotym Piórem Południa „za dziennikarstwo w prasie obywatelskiej”.

Niestety, z powodu choroby laureatka nie pojawiła się na uroczystości osobiście. Nagrodę w jej imieniu odebrała śpiewająca przyjaciółka Danuta Stankiewicz. O kilka słów komentarza poprosiliśmy obie panie.

Bardzo się cieszę, że Ania otrzymała taką nagrodę. Uważam, że w pełni na nią zasłużyła. Jestem pod wrażeniem jej znajomości języka polskiego. Bardzo cenię ją za umiejętność przelewania swoich emocji na papier. Jestem też zawsze pierwszym recenzentem wierszy jej autorstwa. To bardzo zdolna dziewczyna. I bezinteresowny społecznik, a takich ludzi wokół nas coraz mniej – powiedziała Danuta Stankiewicz, która podczas gali otrzymała Nagrodę Południa i wystąpiła z recitalem piosenek z najnowszego albumu „Groszki i róże”.  

Jestem wzruszona i ogromnie się cieszę, że i mnie przypadło tak zacne wyróżnienie, jakim jest Złote Pióro Południa. Radość tym większa, że nie spodziewałam się tej nagrody. Redaktor Andrzej Rogiński do samego końca trzymał to w tajemnicy przede mną! Mam nadzieję, że prasa lokalna będzie się rozwijała, bo nie ma demokracji i wolności bez lokalnych mediów. Każda dzielnica to taka mała ojczyzna ze swoją historią i społecznością. I głosem tej właśnie społeczności jest prasa lokalna. Bardzo się cieszę, że coraz bardziej doceniani są też dziennikarze mediów lokalnych. Nie zapominajmy, że dziennikarstwo jest misją. Złote Pióro Południa traktuję jako najważniejsze wyróżnienie. Ta nagroda zobowiązuje i jednocześnie jest też takim podsumowaniem mojej dotychczasowej działalności – wyznała Anna Tomasik.

ANNA TOMASIK, dziennikarka, konferansjerka i poetka oraz pomysłodawczyni patriotycznego projektu słowno-muzycznego „Zawsze Wierni Ojczyźnie”, za który odznaczono ją Medalem XL-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W 1989 roku zainicjowała działalność Klubu Muzycznego im. Anny Jantar przy P.P. „Polskie Nagrania”. Był to pierwszy w Polsce fan club artysty z siedzibą przy wytwórni płytowej (!). Była redaktorem naczelnym wydawanego przez wspomniany fan-club magazynku klubowego „Muza” (1990-2005). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

W świat polskiej piosenki wprowadził ją Janusz Trzaskowski, szef Wytwórni Płyt Gramofonowych Polskich Nagrań, który na wiele lat stał się częścią jej życia.   

Dzięki Januszowi poznałam wielu znakomitych artystów, dziennikarzy i wybitnych postaci z kręgu polskiej sztuki. To właśnie On nauczył mnie wrażliwości na piękno, na słowo, na dźwięk. I nauczył kochać polską piosenkę. Bywaliśmy na wernisażach, na koncertach popularnych wówczas piosenkarzy i zespołów. Niezapomnianym przeżyciem był dla mnie koncert tenora Andrea Bocciellego, na który specjalnie pojechaliśmy do Łodzi. Kilka razy byliśmy też na festiwalu w stolicy polskiej piosenki. Zachwycaliśmy się poezją Leśmiana, Tetmajera. I oboje uwielbialiśmy książki biograficzne. Do dzisiaj moją ukochaną książką pozostaje niezmienne „Elvis” Edwarda Strzeszewskiego. Świat sztuki jest fascynujący, dostarcza mnóstwo przeżyć i emocji, pobudza wyobraźnię. I sprawia, że życie nabiera kolorów – zdradza laureatka.

Blisko 30 lat temu „popełniła” swój pierwszy tekst dla tygodnika ilustrowanego dla dzieci i młodzieży „Płomyk”. Pierwszy w swoim życiu wywiad z piosenkarką Haliną Frąckowiak przeprowadziła dla młodzieżowego czasopisma „Świat Młodych”.

Jej artykuły o tematyce muzycznej i wywiady z największymi ówczesnymi gwiazdami polskiej estrady ukazywały się na łamach wielu ogólnopolskich  tytułów  prasowych. A lista tych nazwisk jest imponująca: Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borys, Jolanta Kubicka, Danuta Stankiewicz, Eleni, Anja Orthodox, Magda Durecka, Andrzej Piasek Piaseczny, Patrycja Kosiarkiewicz, Shazza, Marcin Miller… 

Gdy w połowie lat 90-tych XX wieku Tomasz Samborski zaprosił ją do udziału w prowadzonym przez siebie telewizyjnym programie muzycznym „Disco Relax” zachwyciła się młodziutką artystką nurtu disco-polo Shazzą, której wywróżyła wielką sławę i karierę. Napisała też dla niej dwie piosenki: „Zakochaj się we mnie jeszcze raz” oraz „Romansów świat” (wspólnie z Tomkiem Samborskim). Obie znalazły się na płytach Shazzy. 

Krótko współpracowała z garwolińskim zespołem „Non Stop”. Jednak ich drogi się rozeszły, gdyż chłopcy byli jej zdaniem zbyt mało ambitni. Wtedy zadzwonił telefon z redakcji nowo powstałego czasopisma muzycznego „Super Disco”. Była tam dziennikarką, sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym.  

Gdy na horyzoncie pojawiła się prasa lokalna postanowiła być bliżej ludzi i ich problemów. W tym samym czasie Jurek Kujawa, redaktor naczelny legionowskiego miesięcznika „Nasze Miasto - Nasze Sprawy” zaproponował jej współpracę. Pisała już nie tylko o muzyce. W kręgu jej zainteresowań znalazły się też sprawy społeczne. 

Redaktor prowadzący lokalnego miesięcznika informacyjno-społecznego „Herold Białołęcki” (w latach 2000-2002).

Inicjatorka i prezes Parafialnego Zespołu „Caritas” przy Parafii NMP Matki Pięknej Miłości na Tarchominie. Z powodu niesnasek wewnątrz zespołu w 2010 roku ostatecznie zrezygnowała z działalności w PZC. 

 

Michał Lunatyk

Foto: Bartosz Kuśmierski oraz archiwum prywatne Anny Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda