mobile

10 lat z budżetem obywatelskim

30 – to liczba pomysłów, które zgłosili mieszkańcy i mieszkanki stolicy w pierwszym tygodniu 10. edycji budżetu obywatelskiego. W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie online dla autorów projektów.

informacja prasowa
10 lat z budżetem obywatelskim

Zgłoszenia na spotkanie – przez miejską stronę internetową.

Warszawa realizuje budżet obywatelski od 2014 roku. Przez dziewięć lat zgłoszono blisko 21 tysięcy projektów.

- Budżet obywatelski to tysiące pomysłów każdego roku. Pokazują one, jak zmieniają się potrzeby warszawianek i warszawiaków, ich wizja nowoczesnego miasta. To również dzięki ich pomysłom stolica staje się miastem bardziej zielonym, wygodniejszym i przyjemniejszym do spędzania wolnego czasu – mówi Karolina Zdrodowska dyr. koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.

1. edycja: kawiarnia na początek

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego widać było, że mieszkańcy chcą przetestować nowe narzędzie – sprawdzić, co jest możliwe do realizacji. Ogromną popularnością cieszyły się hotele dla owadów. Powstały w prawie każdej dzielnicy w postaci zawieszonych na drzewach małych budek.

Innym projektem, który zdobył serca warszawiaków był pomysł utworzenia Międzypokoleniowej Klubokawiarni. Lokal przy ul. Anielewicza 5 działa do dziś pod opieką Domu Kultury Śródmieście. Właśnie w tej placówce przeprowadzono wcześniej pilotaż budżetu obywatelskiego – wspólne decydowanie z mieszkańcami o wydatkach.

Informacje o każdym z opisywanych projektów można znaleźć na miejskich stronach dotyczących budżetu obywatelskiego – Międzypokoleniowa Klubokawiarnia oraz domki dla owadów.

2. edycja: wysyp łąk kwietnych

W drugiej edycji budżetu obywatelskiego nastąpił wysyp projektów związanych z powstawaniem w mieście łąk kwietnych – ponad 40 projektów. W kolejnych edycjach zgłaszano kolejne łąki kwietne, dzięki czemu stołeczne trawniki zaczęły mienić się kolorami kwiatów polnych.

Mieszkańcy zaproponowali też odnowienie skweru przy najstarszej cukierni na Woli. Różany Skwer Pysznych Pączków przybrał okrągły kształt, wyłożony kostką bazaltową z „różanym nadzieniem" w środku, ze stylową ławeczką i starą latarnią.

Z sukcesem zazieleniono ul. Świętokrzyską, którą po remoncie zdobiły drzewa w donicach. Zarząd Dróg Miejskich rozszerzył zakres projektu, a jego realizacja tak bardzo spodobała się mieszkańcom, że w kolejnych edycjach pojawiały się propozycje kompleksowego zazielenienia kolejnych ulic.

Informacje z miejskiej strony: o przykładowym projekcie łąk kwietnych, o projekcie Zielona Świętokrzyska oraz o Różanym Skwerze Pysznych Pączków

3. edycja: pierwsze tężnie

Pierwsza tężnia solankowa powstała na pl. Hallera i od początku cieszyła się ogromną popularnością. Projekt z budżetu obywatelskiego w kolejnych latach inspirował mieszkańców do zgłaszania kolejnych lokalizacji. Do tej pory dzięki mieszkańcom w Warszawie powstało 11 tężni solankowych i solnych w różnych częściach stolicy, kolejne są budowane.

Pojawiły się też hamaki miejskie – alternatywa dla ławek. Na początku w okolicy Pałacu Kultury oraz na Polu Mokotowskim. W kolejnych latach hamaki zamontowano również na bulwarach oraz w kolejnych warszawskich parkach.

Szczegółowe informacje: tężnia solankowa na pl. Hallera oraz przykładowy projekt hamaków miejskich.

4. edycja: jadłodzielnie i neony

W czwartej edycji mieszkańcy zgłosili pierwsze jadłodzielnie. Lodówki do dzielenia się jedzeniem pojawiły się na Żoliborzu, Pradze-Południe i w Śródmieściu.

Co roku mieszkańcy zgłaszali też zakup nowych książek do bibliotek. W tej edycji poszli o krok dalej – przy ursynowskich wypożyczalniach zaproponowali biblioboksy umożliwiające całodobowy zwrot książek.

Zgłoszono też neony. W Śródmieściu neon „Wielka Warszawa", na pl. Wilsona nawiązującą do miejsca literę „W", a na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus – ruchomy neon w kształcie traktora.

Tu można znaleźć informacje o pierwszych jadłodzielniach, o projekcie dotyczącym postawienia biblioboxów. Neony zaś opisane są tutaj: ruchomy neon w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursusneon W na pl. Wilsona oraz neon Wielka Warszawa.

5. edycja: żonkile

W piątym roku mieszkańcy zgłosili pomysł upamiętnienia wybuchu powstania w warszawskim getcie. Teraz każdej wiosny ta część miasta zachwyca rozkwitającymi żonkilami.

Szczegółowe informacje na miejskiej stronie internetowej.

6. edycja: sauna i wiaty dla rowerów

W szóstej edycji mieszkańcy po raz pierwszy mogli zgłaszać projekty ogólnomiejskie. Było ich blisko 200, do realizacji wybrano ponad 20. Najsłynniejszy to pływająca Sauna Wisła w Porcie Czerniakowskim. A przy przedszkolach, szkołach podstawowych i liceach we wszystkich 18 dzielnicach Warszawy stanęło 90 wiat rowerowych parkingi dla rowerów.

Szczegółowe informacje: o projekcie dotyczącym miejskich saun oraz o wiatach rowerowych przy szkołach.

7. edycja: kino na rubieżach

Jak powstało kino na Białołęce? Salę widowiskową na ponad 350 osób w filii Białołęckiego Ośrodka Kultury doposażono w sprzęt do projekcji filmowych.

A na ulicach Pragi-Południe pojawiły się pierwsze kosze do segregacji śmieci.

Więcej informacji w sieci: Kino BOK Głębocka oraz kosze miejskie do segregacji śmieci.

8. edycja: misie-bemisie

W 8. edycji pojawił się pomysł, jakiego jeszcze w Warszawie nie było. Na Bemowie stanęły – na wzór krasnali wrocławskich – figurki misiów.

Na pętli autobusowej Metro Wilanowska pojawiły się zielone przystanki – wiaty przystankowe z wyłożonym rozchodnikiem na dachach. W upalne dni obniża to temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej.

Zobacz też: misie oraz przystanki.

9. edycja: serce dla kotów

Realizacja projektów wybranych w 9. edycji rozpocznie się w 2023 roku. Najciekawiej zapowiada się wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach oraz projekt „Żeby koty na Paluchu nie musiały siedzieć w klatkach!", który ma poprawić im warunki oraz zwiększyć szanse na adopcję.

Postęp prac miasto relacjonuje w internecie: wymiana sprzętu na SOR-ach oraz koty na Paluchu.

10. edycja: liczy się każdy pomysł

Od 1 grudnia można zgłaszać pomysły do jubileuszowej, 10. edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Na propozycje Ratusz czeka do 25 stycznia 2023 r.

Przez cały etap składania projektów trwają dyżury telefoniczne i mailowe urzędników, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. zasad budżetu obywatelskiego, zadań realizowanych przez dzielnice, jednostki i biura. Pomogą też w przygotowaniu projektów i określeniu wstępnych kosztów.

Szczegóły i kontakty na stronie wsparcia dla autorów projektów.

W czwartek, 15 grudnia odbędzie się – w formule online – spotkanie dla osób, które chciałyby przygotować swój pierwszy projekt. Informacje o zgłoszeniach na miejskiej stronie internetowej.

Na realizację propozycje mieszkańców w ramach 10. edycji budżetu obywatelskiego miasto przeznaczy ponad 100 mln zł.

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda