mobile

130 lat później

Rok 2024 został ogłoszony Rokiem Marii Kownackiej przez radnych Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy z okazji 130 rocznicy urodzin niezwykłej pisarki, tłumaczki i twórczyni niezapomnianego "Plastusiowego pamiętnika"

Anna Teodorowicz
130 lat później

Pisarka urodzona 11 września 1894 roku w Słupie koło Kutna, przyniosła światu piękne historie dla najmłodszych, które przekształciły się w niezatarte dzieła literatury dziecięcej. Kownacka, po przeprowadzce do Warszawy, znalazła swoje miejsce na Żoliborzu, gdzie narodziła się opowieść o Plastusiu.

O "Plastusiowym pamiętniku" warto mówić nie tylko jako o literackim debiucie Kownackiej, ale także jako jednym z ważniejszych dzieł polskiej literatury dziecięcej. Wydrukowany po raz pierwszy we wrześniu 1931 roku w „Płomyczku”, szybko znalazł miejsce wsród dziecięcych serc. Historia opowiada o Plastusiu, ludziku z plasteliny, ulepionym przez małą Tosię. To on, z perspektywy pierwszoosobowej narracji, spisuje swoje przygody, dzieląc się z czytelnikami światem z piórnika dziewczynki.

Pamięć o Marii Kownackiej trwa nadal m.in dzięki "Plastusiowemu pamiętnikowi". Na podstawie tej opowieści powstał  serial animowany, bajka muzyczna oraz liczne spektakle teatralne. Historię Plastusia kontynuują także "Przygody Plastusia", będące lekturą obowiązkową dla klas pierwszych szkoły podstawowej.

Obecnie mieszkanie Marii Kownackiej na Żoliborzu to Muzeum Książki Dziecięcej, oraz Izba Pamięci Marii Kownackiej. Tam zgromadzono książki autorki, rękopisy, listy, fotografie. To miejsce nie tylko dla miłośników literatury dziecięcej, ale dla wszystkich pragnących zanurzyć się w świat autorki.

W 2024 roku, gdy przypada 130 rocznica urodzin Marii Kownackiej, warto spojrzeć na dorobek tej wyjątkowej autorki i docenić, jak wiele wniosła do świata literatury dziecięcej.

fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda