14 w 1, czyli wyjątkowy projekt w budżecie obywatelskim
W 2023 roku Wola zrealizuje projekt „BO warto dbać o Wolę", który został zgłoszony do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zadanie... jest kompilacją aż 14 różnych projektów z poprzednich lat.
Projekt zakłada m.in. wykonanie remontów niektórych chodników, wymianę oświetlenia przy jednym z boisk, ustawienie kilku stacji napraw rowerów, budowę siłowni plenerowej czy nasadzenia drzew. To projekt z budżetu obywatelskiego na rok 2023, a poszczególne zadania pochodzą z jego wcześniejszych edycji. Łączna wartość inwestycji to 825 tys. zł.
Dobre i przydatne społecznie pomysły trzeba wcielać w życie. Z takiego założenia wyszedł mieszkaniec Woli, który zgłosił do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego projekt „BO warto dbać o Wolę". Jego niezwykłość polega na tym, że jest to zbiór 14 różnych pomysłów z ubiegłych lat, które nie doczekały się realizacji ze względu na zbyt małą liczbę głosów. – Każda edycja budżetu obywatelskiego jest ściśle ograniczona finansowo. Logiczne zatem jest, że spora część bardzo dobrych projektów przepada w głosowaniu i nie zostaje zrealizowana, bo mieszkańcy często wybierają te większe i bardziej efektowne – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Jeden z naszych mieszkańców zastosował jednak swoisty recykling pomysłów i to się opłaciło, bo zbiorczy projekt otrzymał 2109 głosów i będzie zrealizowany w przyszłym roku – dodaje.
Zadanie jest warte łącznie 825 tys. zł, a w jego skład wchodzi ustawienie pojemników na zużyte baterie, nakrętki i żarówki przy szkołach, wymiana oświetlenia na boisku przy ul. Ożarowskiej 71, montaż 5 stacji napraw rowerów, ustawienie wiaty rowerowej przy stacji „Księcia Janusza", organizacja zajęć integracji sensorycznej dla przedszkolaków, oznakowanie poziome strefy „Tempo 30" na Odolanach, remont chodników w okolicach ul. Redutowej 41, organizacja zajęć muzycznych w bibliotece „Odolanka", wsparcie bibliotek, organizacja kina plenerowego w Parku Szymańskiego, budowę siłowni plenerowej przy Szkole Podstawowej nr 225, zakup sprzętu mobilnego dla osób z niepełnosprawnościami, nasadzenia drzew od al. Prymasa Tysiąclecia do stacji „Księcia Janusza" i organizację warsztatów rolkarskich w Parku Szymańskiego. – To sporo różnych zadań z wielu dziedzin, jednak wszystkie one spełniają zasadę ogólnodostępności i z pewnością przysłużą się lokalnej społeczności – mówi Ewa Widenka, Radna Dzielnicy Wola.. – Taka postawa cieszy i pokazuje, że mieszkańcom zależy na wyglądzie i funkcjonalności ich najbliższej okolicy – dodaje Widenka.
Fot. UM Wola