36 lat temu wprowadzono stan wojenny
W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego w Polsce.
Władze komunistyczne już 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni aresztowano około 5 tys. osób, umieszczanych w 49 ośrodkach internowania. Podczas tej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
Same przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były kontrolowane m.in. przez naczelnego dowódcę wojsk Układu Warszawskiego marszałka Wiktora Kulikowa. W tym czasie przygotowano projekty aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy oraz wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane. Jeszcze w październiku
z obszarem przyszłych działań zapoznawało się ponad tysiąc Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych, a oddziały ZOMO przechodziły intensywne ćwiczenia w walkach z tłumem.
IPN zachęca do postawienia w oknach domów, mieszkań oraz urzędów światełek z okazji 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Akcja „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” ma upamiętnić wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli na skutek wydarzeń z grudnia 1981 r.
Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stan_wojenny_w_Polsce_-_1981-1983_-_09a.JPG