„40 haseł o demokracji” – nowa książka dla dzieci na życzenie Kancelarii Sejmu
W dniach 16 – 19 maja na Stadionie Narodowym odbyła się druga edycja targów Książki i Mediów Vivelo. Wczoraj Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przedstawił nową książkę pod tytułem „40 haseł o demokracji”, która powstała w ramach współpracy wydawnictwa Sejmowego z wydawnictwem Dwie Siostry. Na scenie obok Marszałka mogliśmy również zobaczyć autorkę Marię Środoń
O kulisach powstania „40 haseł o demokracji” opowiedziała nam Katarzyna Domańska, kierowniczka działu promocji wydawnictwa Dwie Siostry.
Jak rozpoczęła się współpraca wydawnictwa Dwie Siostry z Kancelarią Sejmu?
Kilka lat temu Kancelaria Sejmu RP zwróciła się do nas, żeby razem stworzyć książkę dla dzieci. Do współpracy zaprosiliśmy socjolożkę Marię Środoń i ilustratora Adama Wójcickiego. Zaproponowana przez autorkę koncepcja „40 haseł o demokracji” spodobała się zleceniodawcy i ruszyły prace nad publikacją. Gdy była już gotowa do druku, projekt nagle stanął i został przez Kancelarię odłożony „na później”. Od czasu do czasu przypominaliśmy o nim Kancelarii, ale bezskutecznie. Gdy zmieniła się władza, ponownie się do nich zwróciliśmy i okazało się, że publikacja przypadła do gustu. Po kilku niezbędnych aktualizacjach w końcu została wysłana do druku.
Dla kogo ta książka powstała?
Powstała ona dla dzieci w wieku od ok. 8 lat. Jest ona leksykonem napisanym przystępnym dla dziecka językiem, który wyjaśnia mu te podstawowe kwestie związane z państwowością i ustrojem demokratycznym. Te kwestie są merytorycznie opisane i atrakcyjnie zilustrowane, przedstawione czasami dowcipnie w formie komiksu, czasami ikonografiki. Obrazki są integralną częścią książki i pomagają dzieciom zrozumieć opisywane problemy.
O czym jest książka?
Tytuł brzmi „40 haseł o demokracji”. Hasła są związane z tym, czym się zajmuje parlament, czym się zajmuje premier, co jest w konstytucji, jakie są samorządy itd. Jest też wiele historii o państwowości i o demokracji, jak np. Konstytucja trzeciego maja, obrady okrągłego stołu i inne ważne wydarzenia w historii polskiej demokracji. To nie jest polityczna książka, to raczej obywatelska lekcja o demokracji, o tym jak ona działa, co jest zapisane w konstytucji, kto może głosować, jak działa Sejm, jakie funkcje pełnią premier i prezydent etc. To podstawy, które obywatel – zarówno młodszy jak i starszy – powinien wiedzieć.
Jaki był cel powstania książki?
Książka ma na celu wyjaśnienie dzieciom jak działa ustrój demokratyczny i co to znaczy być obywatelem lub obywatelką. To leksykon, który pomoże im zrozumieć podstawowe kwestie, o których może usłyszeć w telewizji, albo podczas rozmów przy rodzinnym stole.
Ta książka nie służy do czytania od deski do deski, a raczej do zaglądania w razie potrzeby do interesujących nas akurat haseł. To kwestie, które każdy dorosły powinien znać, a ta książka pomoże mu w przystępny, zwięzły i prosty sposób przekazać je dzieciom.
fot. Maja Jaubin