Aleja zasłużonych zabytkiem
Mieszcząca się na Cmentarzu Powązkowskim Aleja Zasłużonych jest już zabytkiem. Decyzję w tej sprawie podjął na początku grudnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Słynna nekropolia została założona w 1790 roku i powstała na działce liczącej początkowo ledwie 2,6 ha. Dziś jej powierzchnia wynosi ponad 43 ha, a sam cmentarz uchodzi za jeden z najważniejszych w kraju, o czym świadczy wpisanie go w całości na listę zabytków w 1965 roku. W późniejszych latach umieszczano na niej również indywidualnie obiekty architektoniczne o szczególnej wartości, takie jak kościół pw. św. Karola Boromeusza, katakumby czy mur ogradzający teren cmentarza. Od grudnia na tej liście widnieje również Aleja Zasłużonych. – To znakomita decyzja. Aleja Zasłużonych to obiekt unikalny w skali całego kraju i miejsce spoczynku największej liczby bohaterów narodowych – ocenia Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Nie należy jednak zapominać, że Aleja Zasłużonych ma również nieocenione walory artystyczne, a autorami pomników są tak wybitne postaci jak Franciszek Strynkiewicz, Barbara Zbrożyna, Stanisław Sikora czy Jerzy Jarnuszkiewicz – dodaje.
Pierwszym pochowanym w tym miejscu był Stanisław Reymont, którego pogrzeb odbył się w 1925 roku. Później do noblisty dołączyły tak wybitne osobistości, jak m.in. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, Leopold Staff, Kalina Jędrusik, Hanka Ordonówna, Jan Kiepura czy Jadwiga Smosarska-Protassewicz, której kwatera jest ostatnią na wschodnim krańcu Alei. Obecnie w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego znajdziemy ponad sto nagrobków wybitnych postaci polskiej historii.
Źródło: UD Wola