mobile
REKLAMA

Badania prenatalne dostępne bezpłatnie dla każdej kobiety w ciąży

Od 5 czerwca wszystkie kobiety w ciąży mogą skorzystać z badań prenatalnych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczenie to przysługuje wszystkim kobietom w ciąży bez względu na wiek

Redakcja
Badania prenatalne dostępne bezpłatnie dla każdej kobiety w ciąży

Od 5 czerwca zniesiono ograniczenia wiekowe dotyczące wykonywania badań prenatalnych refundowanych przez NFZ. Do tej pory bezpłatnie były one wykonywane kobietom obciążonym chorobami lub po 35 roku życia. Teraz wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.

Czym są badania prenatalne?

Jak wyjaśnia NFZ badania prenatalne są to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie.

Wykonuje się je u kobiet pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Kieruje na nie lekarz prowadzący ciążę.

Zainteresowanie badaniami na Mazowszu

W ubiegłym roku z badań w ramach Programu badań prenatalnych skorzystało bez mała 13 tys. mieszkanek Mazowsza – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W ramach programu wykonano ponad 42 tys. świadczeń – dodaje Kalinowski.

W 2024 r. na Mazowszu program realizuje 29 świadczeniodawców w Grójcu, Józefosławiu, Legionowie, Płocku, Pruszkowie, Radomiu i Warszawie.

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda