mobile

Bank Mleka Kobiecego obchodzi jubileusz 10-lecia działalności

Blisko 1 tys. noworodków rocznie otrzymuje pokarm z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny. Jubileusz 10-lecia podkreśla znaczenie tej unikalnej w Polsce i na Mazowszu inicjatywy

 

oprac. Maja Jaubin
Bank Mleka Kobiecego obchodzi jubileusz 10-lecia działalności

Regionalny Bank Mleka Kobiecego działa w miejskim szpitalu przy ul. Madalińskiego od stycznia 2015 roku. Powstał na wzór stacji krwiodawstwa, jako profesjonalne laboratorium zajmujące się przyjmowaniem, badaniem i przechowywaniem mleka od honorowych dawczyń. Pokarm trafia następnie do szpitalnych oddziałów neonatologicznych, wspierając leczenie najbardziej potrzebujących noworodków.

– W Warszawie wspieramy kobiety w każdy możliwy sposób – zapewniamy najlepszą opiekę w miejskich szpitalach, bezpłatne szkoły rodzenia i miejsca w żłobkach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – To niezwykłe miejsce, które od 10 lat działa na terenie naszego miejskiego szpitala, jest największą tego rodzaju placówką w Polsce, jedyną na Mazowszu i jedną z 16 w kraju – dodaje.

W ciągu 10 lat działalności Bank Mleka Kobiecego nawiązał współpracę z 250 honorowymi dawczyniami, które dostarczyły ponad 4 tys. litrów mleka. W tym czasie placówka wydała niemal 47 tys. butelek mleka. Z jej zasobów korzysta 14 placówek medycznych, w tym Szpital Bielański, Centrum Medyczne „Żelazna” oraz Warszawski Szpital Południowy.

 

Bezcenne wsparcie dla najmłodszych

Eksperci podkreślają, że mleko kobiece jest niezastąpionym wsparciem dla wcześniaków i chorych noworodków. Zawiera składniki odżywcze i regulacyjne, które wspierają rozwój flory bakteryjnej, poprawiają trawienie i zmniejszają ryzyko chorób takich jak martwicze zapalenie jelit czy sepsa.

– W środowisku neonatologów, po tych 10 latach, nie wyobrażamy sobie nowoczesnego leczenia naszych pacjentów bez leku, jakim jest mleko kobiece – mówi dr n. med. Beata Pawlus, kierująca oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

Źródło i fot.: UM Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda