Bezpieczeństwo i Higiena Pracy - Studia
Ludzie nieustannie chcą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę. Niektórzy kończą swoją edukację na etapie szkoły średniej, inni zaś wybierają się na studia. Kierunki studiów najczęściej typowane są przez studentów w oparciu o ich zainteresowania i hobby. Istotne w tej kwestii jest stanowisko, jakie można obrać po ukończeniu nauki. Obecnie duże korzyści przynosi praca w zakresie BHP. Czym zatem jest kierunek bezpieczeństwo i higiena pracy? Czy warto studiować BHP?
BHP - co to takiego?
Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) to zbiór zasad i przepisów dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ta w pełni niezależna dziedzina ma na celu zapewnienie pracownikom takich warunków pracy, jakie nie narażają ich na nadmierne obciążenie psychiczne i fizyczne, wypadki oraz choroby. BHP kształtuje odpowiednie uwarunkowania, aby móc bezpiecznie i produktywnie wykonywać obowiązki. Do przestrzegania tych norm zobowiązany jest bez wątpienia pracownik i pracodawca. Przed podjęciem pracy, zatrudniony musi odbyć wstępne szkolenie BHP, które zapewni mu przełożony.
Bezpieczeństwo i higiena pracy - studia
Studia na kierunku BHP zapewniają kwalifikacje i niezbędne uprawnienia do sprawowania nadzoru nad warunkami pracy dla osób, chcących wykonywać ten zawód w przyszłości. Celem studiów jest przede wszystkim dostarczanie specjalistycznej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Studia podyplomowe skierowane są w kierunku pracowników BHP, którzy powiązani są z służbą od niedawna i chcą zdobyć wymagane uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Wiedzę pobierać mogą także absolwenci wyższych uczelni w celu zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych. Specjalista ds. BHP powinien znać obowiązujące prawo, a także cechować się dużymi umiejętnościami interpersonalnymi. Bezpieczeństwo i higiena pracy to specjalizacja odpowiednia dla osób, które interesują się ochroną zdrowia i życia człowieka w środowisku pracy oraz kontrolowaniem i monitorowaniem higieny i bezpieczeństwa.
Program studiów
Specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (minimum roczny staż pracy w służbie BHP), starszy specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy BHP), główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (minimum 5 lat stażu pracy w służbach BHP) to tytuły, które uzyskać może absolwent studiów BHP.
Przykładowe przedmioty w programie:
→ analiza zagrożeń na stanowisku pracy,
→ czynniki środowiska pracy - niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe,
→ zasady udzielania pierwszej pomocy,
→ toksykologia,
→ prawna ochrona pracy,
→ metodyka prowadzenia szkoleń,
→ psychologia i socjologia pracy,
→ postępowanie powypadkowe,
→ badanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
→ systemy i struktury ochrony przeciwpożarowej w środowisku pracy.
Perspektywy pracy po ukończeniu studiów BHP
Osoby, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu BHP mogą znaleźć zatrudnienie na stanowisku starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz tego, absolwent studiów podyplomowych ma również szansę na zdobycie funkcji wykładowcy przedmiotów z zakresu ergonomii pracy oraz bezpieczeństwa i higieny na szkoleniach, kursach, a nawet szkołach (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych). Może także pracować jako administrator i doradca systemów bezpieczeństwa i higieny oraz w charakterze specjalisty ds. BHP w dużych zakładach przemysłowych, a także małych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy umożliwia również świadczenie usług w ramach własnej działalności gospodarczej.
Co jest ważne?
Kształcenie na studiach podyplomowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy składa się najczęściej z dwóch semestrów. Z reguły są to studia niestacjonarne ze względu na to, że studentami na tym kierunku są osoby, które mają doświadczenie w powiązanym zawodzie oraz posiadają zatrudnienie. Taka alternatywa pozwala na łączenie pracy z nauką bez zbędnych sprzeczności.
Oprócz tradycyjnych zajęć, studia BHP oferują możliwość uczestniczenia w seminariach i różnego rodzaju kursach. Sfinalizowanie kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy gwarantuje uzyskanie wysokiej pozycji zawodowej oraz zapewnia osiągniecie sukcesu. Po zaliczeniu egzaminów końcowych, studenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Więcej informacji dostępne pod adresem https://wsbio.waw.pl/zarzadzanie-bezpieczenstwem-i-higiena-pracy/
Pracownik służby BHP to fach szczególnie opłacalny na polskim i europejskim rynku. Oprócz aspektów finansowych, zawód przynosi dużo satysfakcji z wykonywanej pracy ze względu na jej różnorodność.
Podsumowanie
Pobieranie nauki w dziedzinie BHP to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla osób, które pracują w powiązanych branżach i chcą w przyszłości zostać ekspertami z dziedziny procedur ochrony pracy, obowiązujących w Polsce i na świecie. Na rynku pracy systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, specjalizujących się w tym zawodzie. Zważając na ten fakt, można zatem stwierdzić, że warto studiować bezpieczeństwo i higienę pracy w celu zapewnienia sobie gwarancji sukcesu.
Fot. mat. pras.