Bezpłatne spacery varsavianistyczne dziś i jutro!
Fundacja Rozwoju Kinematografii wraz z Dzielnicą Wola serdecznie zapraszają na 3 bezpłatne spacery varsavianistyczne
Projekt finansowany jest ze środków m.st. Warszawa oraz organizowany przez Fundację Rozwoju Kinematografii. Każdy może dołączyć do 3 organizowanych wyjść - spacery mają różne trasy!
Harmonogram spacerów:
9 grudnia, godz. 11:00, "Wysoko do nieba" - zbiórka przy windzie przy wyjściu z metra na skrzyżowaniu ul. Prostej z ul. Towarową po prawej stronie - Pani Iwona Kulesza
10 grudnia, godz. 11:00, "Braterstwo Żydów i Polaków na Muranowie" - zbiórka przy tablicy upamiętniającej zdobycie Gęsiówki, naprzeciwko pętli autobusowej na ul. Anielewicza/Esperanto. - Pani Elżbieta Kunowska
Spacer rozpocznie się o godzinie 11.00 przy tablicy upamiętniającej akcję, w której oswobodzono więźniów obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”, stamtąd przejdziemy na Skwer Apfelbauma, Skwer Jana Jura-Gorzechowskiego, a w podziemiach kościoła św. Augustyna będzie mała przerwa na ewentualny zakup książki Wojciecha Andrzeja Szoty "Serce Muranowa". Po przerwie przejdziemy na ul. Nowolipki, gdzie jest upamiętnienie archiwum Ringelbluma. Spacer zakończymy przy Żelaznej 103, zachęcając do zwiedzania niezwykłego muzeum w klasztorze Sióstr Rodziny Maryi.
10 grudnia, godz. 13:00, "Dziki Zachód" - spotkanie pod Salą Kongresową PKiN - Pan Piotr Hummel
Okaleczone kamienice, podwórka, studnie, handel z wózków, sklepy z galanterią metalową, 84 warsztaty samochodowe, słowem raj “prywaciarzy” - warszawski “Dziki Zachód”. 260 hektarów miasta u stóp Pałacu Kultury, wyrwa w planie idealnej, socjalistycznej stolicy. Dzielnica uważana po wojnie za niebezpieczną, pełną ciemnych zaułków i podrzędnych knajp ściągających typów spod ciemnej gwiazdy, tak doskonale opisanych w Złym Tyrmanda. Szukając ostańców przedwojennej zabudowy, pośród bloków z wielkiej płyty i nowoczesnych wieżowców przywołamy klimat dzielnicy długo opierającej się zmianom, a dziś poddawanej błyskawicznej transformacji.
fot. mat.pras.