Bilans roku Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich
Minął pierwszy rok pracy Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich - Damiana Jaworka. W tym czasie około 3 tysięcy uczniów wzięło udział w spotkaniach i debatach, które odbyły się w ponad 70 szkołach. Rzecznik dba o prawa uczennic i uczniów oraz pomaga rozwiązywać trudne sytuacje. Można do niego napisać lub spotkać się osobiście
Przypomnijmy, że Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich (dalej Rzecznik, WRPU) został powołany decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego w 2022 roku.*
Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich jest ambasadorem wszystkich uczniów i uczennic z miejskich szkół. Bilans pierwszego roku jego działalności pokazuje jak ważne jest wsparcie młodych ludzi w trudnych sytuacjach. Rolą Rzecznika jest przede wszystkim informowanie uczniów o przysługujących im prawach, ale równie ważne jest także promowanie postaw obywatelskich i zasad równości. To szczególnie istotne po latach PiS-owskiej indoktrynacji oświaty i niszczenia niezależności szkół – podkreślał Rafał Trzaskowski.
Warto dodać, że o potrzebie utworzenia tej funkcji wnioskowało ponad 70 proc. uczniów, którzy wzięli udział w badaniu Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy.
Dzięki spotkaniom w szkołach i wszystkim działaniom w ciągu pierwszego roku mojej pracy głębiej poznaję świat młodych ludzi i ich codzienną szkolną rzeczywistość. Obserwuję, że uczniowie i uczennice mają większą świadomość na temat swoich praw niż kilkanaście lat temu, kiedy ja byłem uczniem – mówi Damian Jaworek, i dodaje: W polskim systemie edukacji to szalenie ważne, żeby uczniowie i uczennice mieli wsparcie od kogoś, kto potrafi i chce zobaczyć z bliska ich sprawy, poznać ich perspektywę, a ma przy tym za sobą siłę instytucji i możliwość wpływu na szkolną rzeczywistość.
Czym zajmuje się Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich?
Głównym zadaniem Rzecznika jest dbanie o prawa i dobrostan dzieci i młodzieży z warszawskich szkół, w tym przeciwdziałanie ich dyskryminacji i wykluczeniu. Rzecznik informuje uczniów, uczennice i ich rodziców o przysługujących im prawach oraz interweniuje w przypadku ich łamania. Jednym z najważniejszych zadań jest pomoc Rzecznika w rozwiązywaniu trudnych sytuacji w szkole – w tym celu współpracuje z nauczycielami i nauczycielkami, dyrekcjami i szkolnymi rzecznikami praw uczniowskich oraz radami rodziców. Rzecznik prowadzi też projekty edukacyjne, działa na rzecz równości, demokracji w szkołach.
Od października 2022 roku Rzecznik współpracuje ze Studencką Poradnią Prawną Akademii Leona Koźmińskiego, która oferuje młodym ludziom i ich rodzicom pomoc prawną dotyczącą praw uczniowskich.
Damian Jaworek zainicjował Warszawskie Debaty o Prawach Uczniowskich przygotowane z myślą o miejskich placówkach oraz uruchomił pilotażowy program Warszawska Akademia Praw Uczniowskich, w którym bierze udział 10 szkół ponadpodstawowych. Rzecznik współpracuje również z Młodzieżową Radą Warszawy i młodzieżowymi radami dzielnic rzecznikami praw uczniowskich z innych miast oraz organizacjami pozarządowymi. Bierze także udział w wydarzeniach młodzieżowych i obywatelskich.
Przy Warszawskim Rzeczniku Praw Uczniowskich powstał zespół ekspercki złożony z przedstawicieli różnych środowisk, m.in. pracowników instytucji związanych z edukacją, pracowników urzędu, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Warszawy oraz specjalistów, których obecność zależy od rodzaju zgłoszonej sprawy.
Jak skontaktować się z Rzecznikiem?
Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich zaprasza uczniów i uczennice oraz ich rodziców na swoje dyżury, które odbywają się w czwartki w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych (WCIES), ul. Stara 4.
- Do Rzecznika można pisać na: rzecznikrpu@eduwarszawa.pl
- Działania Rzecznika można obserwować na profilu Facebook facebook.com/rzecznikRPU
- oraz Instagramie instagram.com/rzecznik_rpu/
fot.UMW