Blisko 30 tys. pracowników oświaty chce się zaszczepić
Ponad 70 proc. warszawskich nauczycieli i 65 proc. pracowników administracji i obsługi jest zainteresowanych szczepieniem ochronnym przeciw COVID-19.
Zgodnie z wytycznymi rządowymi w kolejnym, tzw. I etapie szczepień przeciw COVID-19 mają zostać zaszczepieni również nauczyciele.
- Razem z Unią Metropolii Polskich wnioskowaliśmy o dodanie pracowników do etapu I zarówno sektora oświaty, jak i żłobków. Zapisy dotyczące włączenia nauczycieli do tej grupy ostatecznie znalazły się w rządowym programie szczepień. Domagaliśmy się też objęcia szczepieniami w tym etapie pracowników instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Ten postulat przyjęto, ale nie widnieje w dokumencie rządowym. W efekcie to, co znajduje się w Narodowym Programie Szczepień, który ma być wykładnią, znacznie odbiega od podawanych przez rząd informacji – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Miasto, mimo braku informacji i kompletu procedur, robi wszystko, by jak najlepiej przygotować się do procesu szczepień. Pod koniec grudnia zapytaliśmy miejskich pracowników oświaty o to czy są zainteresowani szczepieniem.
Jak przedstawiają się wyniki?
W ankiecie wzięły udział wszystkie 794 placówki oświatowe w stolicy.
Chęć poddania się szczepieniu wyraziło ponad 20 tys. nauczycieli i blisko 9 tys. pracowników administracji i obsługi, czyli odpowiednio 71,05 proc. oraz 65,80 proc. kadry.
Osoby zainteresowane szczepieniem (% nauczycieli, % pracowników administracji i obsługi):
- przedszkola: 68%, 65%
- szkoły podstawowe: 69%, 65%
- licea ogólnokształcące: 79%, 71%
- technika: 75%, 96%
- zespoły szkół: 73%, 70%
- poradnie psychologiczno-pedagogiczne: 75%, 55%
- placówki pozaszkolne: 65%, 57%
- pozostałe: 37%, 59%.
W tej chwili trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. 15 stycznia ma się rozpocząć proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. Zgodnie z wytycznymi rządowymi w kolejnym, I etapie, szczepieniami zostaną objęci: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele, osoby powyżej 60 roku życia w kolejności od najstarszych, poczynając od grupy seniorów 80+.
Przyjęte przez rząd założenia:
- od 15.01 - zapisy seniorów 80+
- 18-22.01 - szczepienia w DPS
- od 22.01 - zapisy seniorów 70+
Więcej informacji o powszechnych szczepieniach Polaków przeciw COVID-19:
gov.pl/szczepimysie/
gov.pl/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19
gov.pl/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi
Źródło: UM Warszawa