Brzegi Wisły mogą być czyste dzięki warszawiakom
Służba brzegowa regularnie dba o porządek na bulwarach wiślanych, a także na plażach i ścieżkach. W weekendy przy utrzymaniu czystości i opróżnianiu koszy pracuje nawet sześćdziesiąt osób. O tym jak długo utrzymają się efekty ich działań decydują jednak sami warszawiacy.
– Utrzymanie czystości na nabrzeżach Wisły to prawdziwe wyzwanie. W weekendy te miejsca odwiedza nawet kilkanaście tysięcy warszawiaków. Wystarczy, że każdy z nich zostawi po sobie jedno opakowanie czy butelkę, a mamy do czynienia z wielotonową górą odpadów. Dlatego też, tak ważne jest, aby mieszkańcy wyrzucali śmieci do koszy. Dzięki temu sprzątanie może być prowadzone szybciej – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Służba brzegowa rozpoczyna swoje działania w środku nocy. Aby zdążyć do rana, zamiatacze i sprzątacze wkraczają w weekendy na nabrzeża i bulwary już około godz. 1.00. Swoją pracę kończą zazwyczaj około godz. 7.00. O poranku – do godz. 9.00 – opróżniane są również kosze na śmieci, a tych jest naprawdę dużo. Nad Wisłą znajduje się 278 zwykłych koszy, 125 beczek mogących pomieścić 200 litrów śmieci każda oraz cztery duże kontenery typu „bóbr” w których mieści się 1m3 odpadów. Dodatkowo na nadwiślańskich ścieżkach ustawionych jest jeszcze 38 koszy.
– Wyjątkowo ciepły weekend sprawił, że warszawiacy chętnie odwiedzali nadwiślańską promenadę. Zostawili po sobie też naprawdę dużo odpadów. Było ich blisko 50 ton. Do wywiezienia takiej ilości śmieci potrzeba kilku ciężarówek – mówi Iwona Zwolińska z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, odpowiedzialna za koordynację pracy Służby brzegowej.
Średnio w weekend zbieranych jest około 30 ton odpadów. Śmieci z koszy, w sobotę i niedzielę, wybierane są trzy razy – około godz. 9.00, 16.00 i 21.00, a w tygodniu dwa razy w ciągu dnia. Już wkrótce nad Wisłą pojawią się również dodatkowe zielone beczki przeznaczone do selektywnej zbiórki opakowań szklanych, które w miniony weekend stanowiły gros zebranych odpadów.
Latem nad Wisłą ponownie prowadzona będzie również kampania „Dzielnica Wisła” przypominająca użytkownikom nabrzeży o współodpowiedzialności za czystość na tych terenach.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wisła_bulwary_Powiśle_Warszawa_001.jpg