Budowa warszawskiego gazociągu wkracza w nowy etap
W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa gazociągu warszawskiego. Jej celem jest zapewnienie dostępu do błękitnego paliwa jeszcze większej liczbie odbiorców indywidualnych, a także przemysłowych zarówno w Warszawie, jak również w gminach ościennych. Inwestycja weszła w kolejny etap
W ub.r. Gaz-System rozpoczął budową Gazociągu Warszawskiego. Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Wg założeń budowa powinna zakończyć się w przyszłym roku.
Prace na budowie weszły właśnie w kolejny etap. Prace będą prowadzone teraz na Bemowie. Na terenie dzielnicy zaplanowano odcinek o długości ok. 2,8 km, który przebiega w większości wzdłuż granicy z gminą Stare Babice oraz gminą Ożarów Mazowiecki.
- Trasa gazociągu poprowadzona jest m.in. przez Las Bemowo, ul. Estrady, ul. Na Skraju oraz ul. Hubala-Dobrzańskiego, a następnie poprzez teren gmin Stare Babice i Ożarów Mazowiecki aż do ul. Szeligowskiej i trasy S8 – informuje bemowski ratusz.
Jak podkreśla ratusz - W ramach działań prośrodowiskowych w ramach inwestycji zaplanowano również nasadzenia nowej zieleni w gminach i dzielnicach. GAZ-SYSTEM podpisał już porozumienie z Urzędem Dzielnicy Bemowo, w którym zobowiązał się do nasadzenia 50 drzew i ich trzyletniej pielęgnacji.
Jak będą przebiegały prace?
Urząd dzielnicy Bemowo szczegółowo przedstawił, to w jaki sposób będą prowadzone prace na terenie dzielnicy.
Prace budowlane rozpoczną się od odhumusowania, tj. zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi i odłożenia jej wzdłuż placu budowlano-montażowego. Odhumusowany będzie cały pas inwestycji na szerokości do 32 metrów, a na terenach leśnych do 15 metrów. Następnie wzdłuż trasy zostaną rozwiezione rury i wykonany zostanie wykop, w którym będą układane rury po ich uprzednim zespawaniu.
Gazociąg będzie ułożony w wykopie na głębokości minimum 1,2 m. Po ułożeniu całego gazociągu i wybudowaniu obiektów naziemnych wykop zostanie zasypany. W kolejnym etapie zostaną przeprowadzone próby techniczne. Po ich zakończeniu i przeprowadzeniu odbiorów technicznych gazociąg zostanie przekazany do użytkowania, a teren zostanie odtworzony. Gazociąg po wybudowaniu nie będzie widoczny ani w żaden sposób uciążliwy dla otoczenia. Zostanie jedynie oznakowany obowiązkowymi żółtymi słupkami znacznikowymi.
Dane techniczne
Gazociąg Warszawski będzie gazociągiem wysokiego ciśnienia zbudowanym z rur o średnicy 700 mm. Ciśnienie robocze wyniesie 8,4 MPa, a jego długość to 28,5 km. Jego trasa prowadzi od Tłoczni Gazu w gminie Nieporęt do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki.
fot. UD Bemowo