mobile
REKLAMA

Budżet obywatelski dzielnicy Ochota – ptasi zakątek obok Zieleniaka

W ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego powstało miejsce stworzone specjalnie z myślą o małych, skrzydlatych mieszkańcach Ochoty.

Informacja prasowa
Budżet obywatelski dzielnicy Ochota – ptasi zakątek obok Zieleniaka

Projekt pod nazwą „Ptasi zakątek” miał na celu stworzenie dogodnych warunków dla  ptaków wolno żyjących w przestrzeni miejskiej. Teren realizacji projektu rozciąga się od Zieleniaka do Placu Pod Skrzydłami w przestrzeni pomiędzy blokami stojącymi przy ul. Grójeckiej od nr 99 do nr 109, a tymi przy ul. Skorochód-Majewskiego – od nr 6 do nr 18.

Zgłoszony w 2019, a zrealizowany rok później pomysł objął instalację budek lęgowych, karmników i poideł dla ptaków. Odnowiono także zaniedbane tereny zieleni między budynkami – przeprowadzono nasadzenia drzew, krzewów i innych roślin. Na wskazanym terenie posadzono gatunki dobrane pod kątem kulinarnym – takie, na których mogą żerować pierzaści mieszkańcy miasta. Przy doborze roślin uwzględniono także takie, które mogą stanowić dla ptactwa naturalne schronienie przed bytującymi w mieście drapieżnikami, co jest bardzo istotne ze względu na zagrożenie ze strony licznych czworonogów –  w tym zwłaszcza kotów i psów, ale także pojawiających się w mieście dzikich drapieżców.

Wśród gatunków zasadzonych w tym projekcie wymienić należy jałowce sabińskie, irgi szwedzkie, berberysy Thunberga, śnieguliczki, kaliny sztywnolistne, trzmielinę i tarninę. Nasadzone w ramach realizacji tego projektu rośliny wpływają też bardzo pozytywnie na estetykę ogólnodostępnej publicznie przestrzeni, stając się enklawą zieleni w której można złapać oddech i nabrać dystansu do codziennej gonitwy.

Walor edukacyjny projektu wzmacniają zamontowane tabliczki informacyjne, tworzące swoistą ścieżkę edukacyjną. Kolorowe tablice prezentują wiadomości dotyczące spotykanych w takich miejscach ptaków.

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda