mobile
REKLAMA

Być ,,przyjacielem przyrody" czyli jak dbać o środowisko na co dzień

Funkcjonariusze Służby Więziennej aktywnie włączają się w tegoroczną akcję „Sprzątania świata – Polska 2020 " oraz ogólnopolską akcję #sadziMY.

inf. prasowa
Być ,,przyjacielem przyrody" czyli jak dbać o środowisko na co dzień

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, której celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Tegoroczna Akcja niewątpliwie różni się od poprzednich edycji z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie bierze udział w akcji Sprzątania świata pod hasłem: "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję." oraz ogólnopolskiej akcję #sadziMY, aktywizując do udziału w niej również osoby pozbawione wolności. W ramach programu resocjalizacyjnego Przyjaciel Przyrody na terenie jednostki penitencjarnej powstał ogród. W ramach zajęć praktycznych skazane kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w grochowskiej jednostce pod nadzorem wychowawców przy zachowaniu wszelkich wymogów bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa  przygotowały teren pod skalniak, zasadziły jesienne cebulki kwiatowe oraz byliny.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno również na życiu za więziennym murem. By zapewnić osadzonym bezpieczeństwo zdrowotne niezbędnym okazało się wprowadzenie ograniczeń w kontaktach ze światem zewnętrznym Zajęcia praktyczne w ramach programu resocjalizacyjnego okazały się znakomitym sposobem na rozładowanie stresu. Kontakt z przyrodą, przebywanie na świeżym powietrzu poza celą nabrało nowego wymiaru. Na efekty wysiłku włożonego w prace ogrodnicze trzeba będzie poczekać do wiosny.

Ta popularna i niewątpliwie pożyteczna dla nas wszystkich inicjatywa skutkuje przede wszystkim walorem edukacyjnym i wychowawczym. Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, budowanie świadomości ekologicznej to obowiązek każdego człowieka.

Funkcjonariusze tutejszej jednostki penitencjarnej, w ramach prowadzonych oddziaływań, akcji i programów ekologicznych, stymulują osoby pozbawione wolności do pozyskiwania wiedzy w przedmiotowym zakresie oraz wspomagają kształtowanie i utrwalanie postaw pro-ekologicznych wśród osadzonych. Okazywanie szacunku poprzez dbałość o czystą przyrodę uwrażliwia na problemy i zagrożenia środowiskowe, uświadamia ich przyczyny i skutki, uczy metod ich rozwiązywania, a także mobilizuje do czynnego podejmowania odpowiedzialności i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

 

Źródło: Areszt Śledczy w Warszawie Grochowie

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda