mobile
REKLAMA

Centrum Edukacji Ekologicznej już otwarte

Dziś, na Bielanach tuż obok Lasku Młocińskiego oddane zostało do użytku Centrum Edukacji Ekologicznej. Nowoczesny obiekt oraz wyremontowana dawna leśniczówka to miejsca, gdzie odbywać się będą zajęcia dla dzieci oraz wszystkich zainteresowanych ekologią mieszkańców Warszawy.

IS
Centrum Edukacji Ekologicznej już otwarte

Jesteśmy niezwykle dumni z tego miejsca. Przede wszystkim centrum powstało w pięknym miejscu, w Lasku Młocińskim, niedaleko Wisły. Jest ono nowoczesne, ekologiczne, a co najważniejsze będzie pełniło funkcję edukacyjną – mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Magdalena Młochowska, dyrektorka-koordynatorka ds. zieleni. – Oprócz zajęć o tematyce typowo leśnej będzie można tutaj dowiedzieć się także sporo o ochronie środowiska i zmianach klimatu. Uczestnicy zajęć będą mogli m.in. poznać sposoby na oszczędzanie wody, zasady kompostowania i recyklingu, a także dowiedzą się więcej o alternatywnych źródłach energii – dodała dyrektorka Młochowska.

Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska, obecna także podczas dzisiejszego wydarzenia wspominała: – Pamiętam jak dyrektor Karol Podgórski przyszedł do mnie jakiś czas temu, chyba jeszcze podczas posiedzenia Rady Miasta i powiedział, że marzy mu się miejsce, w którym Lasy Miejskie mogłyby zajmować się edukacją ekologiczną najmłodszych, ale i dorosłych. Wiedza o lasach i przyrodzie dla osób mieszkających w mieście jest dość trudno dostępna. Ale już nie teraz i nie w Warszawie. Bo mamy takie miejsce – dodała pani Minister.

– Rada m.st. Warszawy przez cały czas wspiera działania służące edukacji ekologicznej mieszkańców – mówiła radna Renata Niewitecka, szefowa Komisji Ochrony Środowiska. – Od lat inwestujemy w ekologię w Warszawie, bo wiemy jakie to jest ważne w dobie zmian klimatu. Od samego początku wspieraliśmy również to przedsięwzięcie ­– dodaje radna Warszawy.

Nowoczesne centrum

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało przy ul. Papirusów 1/3. Nieopodal znajduje się polana rekreacyjna z drewnianym placem zabaw oraz miejscami wyznaczonymi do palenia ognisk. Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej jest parterowy. Wewnątrz, na powierzchni około 780 mkw., znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Dla dzieci młodszych są dwie przestrzenie wyposażone w dywany i pufy, dostosowane do edukacyjnych potrzeb najmłodszych. Starsze dzieci i młodzież mają do dyspozycji salę laboratoryjną.

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania są pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Deszczówka będzie zatrzymywana na terenie ogrodu dzięki wkomponowaniu tzw. „suchego potoku”, niecek retencyjnych oraz łąki kwietnej, a także zastosowania przepuszczalnych nawierzchni jak ekokraty. Na budynku powstał zielony dach o powierzchni około 300 mkw.

Zmiany widoczne są także dookoła obiektu. Nowe zagospodarowanie terenu propaguje działania ekologiczne - chroniące glebę, wody gruntowe oraz roślinność i zwierzęta. Wewnętrzne drogi ograniczone są do minimum i w większości mają przepuszczalną nawierzchnię – trawiastą lub mineralną.

Jak zapewnia Ewelina Degowska, dyrektorka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta CEE zostało wkomponowane w istniejące otoczenie i zieleń w taki sposób, aby nie zakłócić bytu roślin i zwierząt. – Dodatkowo budynek wykonany został w ekologicznej i bezpiecznej dla przyrody technologii modułowej. Na dachu powstał zielony ogród – siedlisko dla owadów i ptaków. Udało nam się także odrestaurować budynek dawnej leśniczówki z zachowaniem oryginalnych elementów wyposażenia ­- wyjaśnia szefowa SZRM.

Zieleń przede wszystkim

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej powstały placyki rekreacyjne i chodniki prowadzące do budynków. Pomiędzy nimi są ścieżki z nawierzchnią mineralną. Jedną z nich można dojść do „klasy na świeżym powietrzu” w układzie amfiteatralnym, zbudowanej z kamiennych głazów wkomponowanych w naturalnie ukształtowaną skarpę oraz do miejsca spotkań zaaranżowanego z pni drzew ułożonych na trawie.

Nie brakuje także drzew i krzewów. Rosną gatunki rodzime, typowe dla lasu mieszanego – przede wszystkim brzozy, jarzęby i lipy. Wśród ponad 1600 sadzonych krzewów dominować będą gatunki kwitnące i owocujące – róże, porzeczki, irgi i ligustry.

Obok CEE znajduje się budynek dawnej leśniczówki. Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Obecnie służy jako sala warsztatowa dla prowadzenia zajęć z prostej obróbki drewna. W przyszłości organizowane będą tam także wystawy i różnorodne warsztaty tematyczne.

Edukacja w centrum uwagi

– Moim marzeniem jest, aby jak najwięcej dzieci wychować w duchu poszanowania dla przyrody. Wielu z nas boi się zmian również tych zachodzący w środowisku, ale najważniejsze jest, aby poznać ich mechanizmy. I temu będzie służyło to centrum – zapewnia dyrektor miejskich lasów Karol Podgórski.

W Lasku Młocińskim od poniedziałku do piątku prowadzone będą zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Weekendowe warsztaty adresowane będą dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi. Wszystkie będą bezpłatne – wystarczy się tylko zapisać. Oferta zajęć jest uzależniona od pory roku i aktualnych potrzeb edukacyjnych. Dostępne są różnorodne tematy zajęć. Aktualną ofertę można sprawdzić na stronie warszawskich Lasów Miejskich.

Bezcenne wsparcie

Za budowę Centrum Edukacji Ekologicznej odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Prace projektowe i budowlane wykonało konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to 18,4 mln zł. Obiekt powstał przy dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej”. Kwota dotacji wyniosła ponad 10,6 mln zł. – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od ponad 35 lat wspiera działania ukierunkowane na zrównoważony rozwój, dzięki temu ta inwestycja mogła powstać ­- mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW. – Mam nadzieję, że będzie to modelowe centrum, które będziemy mogli pokazywać w całym kraju – dodała szefowa NFOŚiGW.

fot.R. Motyl źródło: UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda