Co będzie z Redutą Ordona?
Reduta Ordona, upamiętniona przez Adama Mickiewicza w wierszu, lokalizowana była początkowo na terenie dzieła fortyfikacyjnego nr 55. Dopiero badania archeologiczne przy ul. Na Bateryjce na Ochocie, wskazały jednoznacznie właściwą lokalizację Reduty Ordona – jest to Reduta nr 54. Teren ten należy jednak w dużej mierze do deweloperów. Aby stworzyć tu przestrzeń publiczną upamiętniającą wydarzenia historyczne konieczne będzie wykupienie terenu.
Trudności z lokalizacją Reduty Ordona pociągnęły za sobą problem z planem zagospodarowania terenu. Obecnie należy on w większości do deweloperów i przeznaczony jest do zabudowy. O wykupienie go z rąk prywatnych właścicieli zabiega Komitet Zachowania Reduty Ordona. Jest to zrzeszenie kilkunastu organizacji zajmujących się ochroną zabytków i miejsc pamięci narodowej. Komitet przygotował własny plan zagospodarowania pozostałości Reduty Ordona, uwzględniający wyniki badań archeologicznych, przeprowadzonych na tym terenie.
Reduta nr 54 była fragmentem zewnętrznego pasa obrony Warszawy podczas powstania listopadowego. Miała kształt sześcioboku. Wewnątrz wału zlokalizowane były prochownie, po stronie zewnętrznej fosa. W dalszej odległości wykopane zostały wilcze doły – rowy, będące pułapkami dla zbliżających się wojsk nieprzyjaciela. Podczas badań archeologicznych na terenie Reduty znaleziono kości poległych żołnierzy i oficerów, zarówno Polaków, jak i Rosjan. Wydobyto także bogaty zbiór przedmiotów, takich jak broń biała, broń palna, dewocjonalia, guziki mundurów, orzełki. Sam szaniec zachował się fragmentarycznie. Duża jego część została zniszczona podczas budowy Al. Jerozolimskich. Wał naruszony został również podczas wydobywania piasku do okolicznych inwestycji budowlanych.
Teren Reduty Ordona podzielony jest na działki, których właścicielami są deweloperzy, osoby prywatne oraz miasto. Uchwalony w 2008 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada powstanie tutaj budynków wielomieszkaniowych. W wyniku przeprowadzonych badań archeologicznych Reduta Ordona została w 2015 r. wciągnięta do rejestru zabytków jako pole bitwy. Plan zagospodarowania przewiduje stworzenie tutaj niewielkiego, miejskiego placu z pomnikiem upamiętniającym rozgrywające się walki. Miałby on znajdować się pośród zaplanowanej już zabudowy wielopiętrowej. Komitet Zachowania Reduty Ordona uważa takie rozwiązanie za niezadowalające i proponuje wykupienie działek od inwestorów w celu przeprowadzenia ich kompleksowych badań. Następnie, na tym terenie miałoby powstać mauzoleum i teren zielony.