mobile
REKLAMA

Co z opłatą za rok 2019?

Wciąż nie rozwiązano problemu z koniecznością uiszczenia opłaty rocznej przez osoby, które do końca marca nie otrzymają dokumentu potwierdzającego przekształcenie. Miasto opracowało procedurę, która pozwoli mieszkańcom na jej zapłatę i zaliczenie na poczet przyszłej opłaty jednorazowej.

Informacja prasowa / fot. pixabay
Co z opłatą za rok 2019?

Z początkiem roku ponad 440 tys. warszawiaków zostało właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Do końca roku bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia potwierdzające przekształcenie od urzędów dzielnic.

Wiele działek w stolicy ma charakter mieszany i znajdują się na nich nieruchomości o różnym przeznaczeniu. Dokumentu w tym terminie nie otrzyma więc wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych, nawet jeśli wcześniej złożyli wniosek o wydanie zaświadczenia.

Dokumentu nie otrzymają też osoby, które wystąpiły o przekształcenie na podstawie ustawy z 2005 roku. Z końcem marca mija ustawowy termin złożenia oświadczenia o prowadzeniu dalszego postępowania w starym trybie. Jeśli dokument nie wpłynie postępowanie się umarza, a nieruchomość przekształca się zgodnie z nowymi przepisami.

- To kolejna poważna luka w ustawie. Przewidziano 12-miesięczny okres na wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie nie korygując jednocześnie terminu zapłaty opłaty rocznej. W efekcie czego powstał chaos a mieszkańcy są zdezorientowani. Ponieważ nie doczekaliśmy się rozwiązania ani jednoznacznej odpowiedzi, postanowiliśmy sami rozwiązać ten problem – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

31 marca upływa termin wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, natomiast wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych do tego czasu nie dowie się czy ich nieruchomość już uległa przekształceniu czy też nastąpi to w innym terminie. Mieszkańcy, którzy nie otrzymają zaświadczenia przed końcem marca mogą wnieść opłatę za rok 2019. Po wydaniu dokumentu wpłata zostanie przeksięgowana na poczet tzw. opłaty przekształceniowej. Warunkiem jej przeksięgowania i zaliczenia będzie złożenie dyspozycji przeksięgowania zapłaconej opłaty. Nadpłaty powstałe po przeksięgowaniu opłaty będą zwracane na wniosek mieszkańców, przez urzędy dzielnic. 

źródło: Urząd m.st. Warszawy

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda