mobile
REKLAMA

Codzienny stan wojenny – warszawskie obchody 40. rocznicy 13 XII

Warszawa z czasu stanu wojennego – stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiedziane będą dramatyczne wydarzenia roku 1981 i codzienność stanu wojennego.

Informacja prasowa
Codzienny stan wojenny – warszawskie obchody 40. rocznicy 13 XII

Dom Spotkań z Historią zaprasza do skorzystania z aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której odkrywać można miasto z czasu stanu wojennego i wyobrazić sobie codzienne życie w tamtych czasach. Wspomnienia świadków tamtych wydarzeń będzie można poznać w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz – artystycznie przetworzone – w spektaklu Story Lab „1981. Stan wojenny”. Na warszawiaków czekają też spacery po mieście stanu wojennego, spotkania z Anną Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru! Szczegółowy program wydarzeń na stronie DSH. Z kolei dzisiaj w Kinotece specjalny pokaz filmu o śmierci Grzegorza Przemyka, na początku rozmowa z reżyserem Janem P. Matuszyńskim. Po filmie debata.

Bohaterowie Naszych Wolności

W 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna także kampanię społeczno-edukacyjną. Dzisiaj (13 grudnia) w Kinototece o 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana M. Matuszyńskiego (reżyser przed filmem wygłosi wprowadzenie).

Częścią wydarzenia będzie debata, w której wezmą udział adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Magdalena Rigamonti, dziennikarka, pomysłodawczyni powstania filmu oraz Cezary Łazarewicz. Do debaty i projekcji wprowadzi Jarosław Włodarczyk, dziennikarz, Press Club Polska. Temat rozmowy to przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk, odciskających piętno w walce z każdy reżimem – dziennikarzy, adwokatów i twórców. Zaproszenie na projekcję i debatę kierowane jest do uczniów, młodzieży – szczególnie maturzystów, aplikantów zawodów prawniczych oraz do wszystkich zainteresowanych mechanizmami władzy i rolą prawdy w walce o demokrację i wolność. Podczas wydarzenia kręcony będzie reportaż.

- Pytamy o cenę buntu przeciwko władzy. Czy sprzeciw ma sens? Dlaczego populistyczne poglądy mają taką popularność? Jak edukować o prawach człowieka? – zapowiada Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. – Celem kampanii jest uświadomienie konsekwencji wynikających z funkcjonowania autorytarnego systemu, w którym wszystkie instytucje w tym w szczególności wymiar sprawiedliwości podlegają woli politycznej jednej partii – dodaje. 

Na wydarzenie w Kinotece obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: zapisy@bohaterowienaszychwolnosci.pl  Osoby, które zadeklarują okazanie paszportu szczepienia przeciwko COVID będą mogły wejść poza limitem 130 osób. Prosimy zatem przy zapisywaniu się o wpisywanie w mailu deklaracji, czy przy wejściu okazany zostanie paszport covidowy.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda