Ćwiczenia uzupełniające dla biegaczy
Dobre wyniki w zawodach biegowych wymagają ułożenia odpowiedniego planu treningowego. Powinien on uwzględniać nie tylko różnego rodzaju treningi biegowe, ale także ćwiczenia uzupełniające. Dzięki nim pobudzimy do działania mięśnie niezaangażowane w bieganie, jednocześnie dając odpocząć przeciążonym stawom i mięśniom nóg.
Koniec sezonu startowego to dobry czas na zadbanie o trening uzupełniający i regenerację organizmu po intensywnych treningach i licznych zawodach. Mięśnie w wyniku częstego obciążenia tracą sprężystość i elastyczność, pojawiają się mikrourazy. Może dojść do powstania stanów zapalnych. Dlatego też warto zadbać zarówno o regenerację obciążonych partii, jak i ich uelastycznienie, rozciągnięcie oraz wzmocnienie. Dzięki temu nowy sezon biegowy będziemy mogli rozpocząć wypoczęci i dobrze przygotowani.
Podstawą ćwiczeń uzupełniających dla biegaczy jest rozciąganie. Dzięki elastycznym mięśniom i stawom nie tylko poprawimy technikę biegu, ale także unikniemy kontuzji. Warto popracować przede wszystkim nad zwiększeniem zakresu ruchu w stawach biodrowych. W tym celu należy wprowadzić do treningu ćwiczenia uelastyczniające biodra, rozciągające mięśnie czworogłowe, dwugłowe i pośladkowe.
Bardzo istotne są również ćwiczenia stabilizujące, kryjące się pod angielską nazwą core-stability. Służą one przede wszystkim wzmocnieniu mięśni korpusu, co przekłada się na prawidłową postawę, zarówno na co dzień, jak i podczas biegania. Wśród ćwiczeń stabilizujących można wymienić znane wszystkim spięcia mięśni brzucha, unoszenie kolan w zwisie, skrętoskłony, spięcia i wznosy grzbietu w pozycji leżącej. Wskazane są tak zwane planki – deski wykonywane przodem, bokiem, tyłem. Trening tego typu można urozmaicić sobie dodając wymachy nóg, podpierając się raz na prostych rękach, a innym razem na łokciach.
Trening biegowy warto uzupełnić nie tylko sesjami ćwiczeń angażujących różne partie ciała, stabilizujących czy rozciągających, ale także uprawianiem innej dyscypliny sportu – niekoniecznie tak ambitnie, ale na pewno regularnie. Bieganie warto łączyć z pływaniem, jogą, kolarstwem. Pozwala to nie tylko odpocząć od niekiedy monotonnego treningu biegowego, ale też poprawić wyniki dzięki większej elastyczności, mocniejszym mięśniom czy zrelaksowanym stawom. Sportowcom, którym zależy na zwiększeniu siły, może pomóc też regularny trening na siłowni, nastawiony na wzmocnienie wybranych partii mięśni. Skuteczny będzie też ergometr wioślarski. Planując jesienne starty a następnie okres treningów przed wiosennym sezonem warto uwzględnić różne rodzaje ćwiczeń uzupełniających, które pozwolą przetrwać zimę w dobrej formie.