Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej: jak ożywić sąsiedztwo w Warszawie
Tu ludzie wracają do swoich pasji, nawiązują nowe relacje, czują się częścią wspólnoty. Miejsca Aktywności Lokalnej zapraszają na Dni Otwarte, które rozpoczęły się w dzisiejszą sobotę i potrwają od 16 do 24 września
Miejsca Aktywności Lokalnej
Warszawskie Miejsca Aktywności Lokalnej (czyli tzw. MAL-e) to miejsca, w których można za darmo wziąć udział w różnych zajęciach, warsztatach czy wydarzeniach. W MAL-u mieszkańcy dzielą się z innymi swoimi umiejętnościami i organizują sąsiedzkie inicjatywy. Wiele osób przychodzi do MAL-i, żeby po prostu odpocząć przy kawie, poznać nowe osoby, spędzić czas w niezobowiązującej atmosferze.
– Drogie mieszkanki, drodzy mieszkańcy - jeśli jeszcze nie odwiedziliście Miejsca Aktywności Lokalnej w swojej okolicy, to właśnie teraz macie najlepszą okazję, żeby to zrobić. Już 16 września zaczynają się Dni Otwarte MAL. Przez 9 dni animatorki i animatorzy będą opowiadać o tym, jak działają MAL-e oraz zapraszać na warsztaty i wydarzenia – zachęca Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu.
Lokalne rozmowy
W programie rozpoczynających się Dni Otwartych MAL znaleźć można m.in. śniadania sąsiedzkie, potańcówki, warsztaty ogrodnicze czy krawieckie. To mała próbka tego, co w MAL-ach robić można na co dzień.
– Zajęcia w MAL-u dają możliwość odpoczynku od codzienności. Znajduję tu spokój, możliwość bycia kreatywnym. Spotykam ludzi, dzielę się poglądami, sztuką, pasjami – mówi pan Andrzej, stały bywalec MAL-u na Żoliborzu.
– Masa ciekawych spotkań i warsztatów dla mnie i wnucząt. Super sprawa. Polecam MAL-e, bo to miejsca dla ludzi z pasją i chęcią do działania. Każdy powinien spróbować – zachęca też pani Barbara, odwiedzająca jeden z MAL-i na Bemowie.
Mieszkańcy i mieszkanki spotykają się w MAL-ach też na wspólnym gotowaniu czy warsztatach, a przy tym rozmawiają, poznają się i dyskutują o lokalnych potrzebach. Przy tej okazji rodzi się wiele pomysłów, jak zmienić swoją najbliższą okolicę, czego efektem są często projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej.
Program każdego MAL-a powstaje w oparciu o pomysły mieszkanek i mieszkańców, którzy dzielą się swoimi pasjami i w przyjaznej atmosferze realizują swoje projekty.
Sieć MAL-i rośnie
W Warszawie działa ponad 110 Miejsc Aktywności Lokalnej, które można znaleźć w każdej dzielnicy. Choć większość MAL-i prowadzonych jest przez miejskie instytucje, takie jak domy kultury czy biblioteki, w sieci MAL znaleźć można także miejsca organizacji pozarządowych, kluby spółdzielni mieszkaniowych, a nawet kawiarnie.
Część miejsc nie prowadzi codziennych animacji, to tzw. MAL-e „na życzenie", które bezpłatnie udostępniają swoją przestrzeń na działania sąsiedzkie po wcześniejszej rezerwacji. To opcja często wykorzystywana m.in. przez amatorskie grupy teatralne, lokalne stowarzyszenia czy grupy hobbistyczne.
– Każda taka placówka może dołączyć do sieci MAL i otworzyć się na inicjatywy sąsiadów na miarę swoich możliwości. To dzięki wspólnemu zaangażowaniu samorządu, organizacji i lokalnego biznesu sieć miejsc MAL cały czas się powiększa – dodaje dyr. Zdrodowska.
Program Dni Otwartych MAL oraz mapka warszawskich MAL- i znajdują się na stronie internetowej sąsiedzkiej Warszawy. Przykładowo w kalendarzu wydarzeń na najbliższy weekend można znaleźć śniadanie sąsiedzkie w MAL Grójecka 109 oraz Dzień Ziemniaka – sąsiedzki piknik w ogrodzie w MAL Samogłoska, a kolejny tydzień rozpocznie Gimnastyka dla Seniorek i Seniorów w Miejscu Akcji Piaskowa 7.
fot.UMW