Domowi Doradcy Energetyczni pomagają warszawiakom
Domowi Doradcy Energetyczni pomagają warszawiakomfot. Domowi Doradcy Energetyczni pomagają warszawiakom. Pracownicy warszawskich ośrodków pomocy społecznej przeszli specjalne szkolenie. Teraz doradzają warszawiakom, jak oszczędzać prąd i gaz, pomagają w uzyskaniu dofinansowania do rachunków oraz uczą czytania faktur.
Od połowy września w każdym ośrodku i filii ośrodka pomocy społecznej w Warszawie pracuje przynajmniej jeden specjalista przeszkolony z doradztwa energetycznego. W ramach projektu ASSIST 28 pracowników socjalnych od sierpnia poznawało ważne kwestie wykorzystania energii w gospodarstwach domowych oraz skuteczne sposoby na związane z tym oszczędności.
– Wpieramy warszawiaków, którzy są w potrzebie. Oczekującym pomocy od miasta przekazujemy cenne wskazówki i wykorzystujemy nowoczesne narzędzia ograniczające wydatki na ogrzewanie domu do minimum. Docieplamy ściany i dachy budynków komunalnych oraz podłączamy kolejne lokale do miejskiej sieci ciepłowniczej, z której korzysta już 80 procent mieszkańców stolicy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Domowi Doradcy Energetyczni posiadają wiedzę dotyczącą racjonalnego zużywania energii i możliwości obniżenia czynszu. Potrafią też analizować faktury od dostawców prądu i gazu oraz znają prawa konsumenta. W trakcie konsultacji uczulają podopiecznych na nieuczciwe praktyki w sektorze energetycznym. Mieszkańcy, którzy chcą otrzymać wsparcie od miasta mogą zgłosić się do najbliższej placówki pomocy społecznej.
Zielone wsparcie
Od końca zeszłego roku warszawiacy korzystają z osłonowego programu „Zielone wsparcie”, czyli finansowej pomocy dla osób, które zdecydowały się na wymianę starego pieca i ich rachunki obciążyły domowy budżet. Dodatkowo, drugą formą dofinansowania jest program „Zielone wsparcie do 100%” dedykowane warszawiakom, którzy chcą skorzystać z dotacji na modernizację kotłowni, ale nie mają pieniędzy na wkład własny do inwestycji.
– W ramach „Zielonego wsparcia do 100%” mieszkańcy mogą otrzymać nawet całkowite dofinansowanie i bez żadnego wkładu własnego wymienić tzw. „kopciuchy”. Uchwała antysmogowa nakłada na wszystkich obowiązek wymiany starego pieca w ciągu najbliższych kilku lat, dlatego chcemy, aby każdy warszawiak mógł korzystać z ekologicznych form ogrzewania domu. Niwelujemy finansowe bariery jednocześnie inwestując w zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Mieszkańcy chcący skorzystać z dodatkowych funduszy, powinni złożyć wniosek w ośrodkach pomocy społecznej. Szczegóły na temat warunków programu dostępne są na dedykowanej stronie zielona.um.warszawa.pl tutaj.
Wsparcie przyznawane jest na podstawie Uchwały Rady m.st. Warszawy nr LVII/1489/2017 z dnia 16 listopada 2017 r. i Zarządzenia nr 1918/2017 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 15 grudnia 2017 r. („Zielone wsparcie”) oraz Uchwały Rady m.st. Warszawy nr LXIII/1745/2018 z dnia 22 marca 2018 r. i Zarządzenia nr 812/2018 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 22 maja 2018 r. („Zielone wsparcie do 100%).
Źródło: Urząd m.st. Warszawy