Działania OPS Wola w trakcie pandemii
Od listopada ubiegłego roku personel medyczny Szpitala Wolskiego może liczyć na pracowników wolskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy udzielają mu wsparcia psychologicznego w związku z sytuacją pandemiczną. To tylko jedno z wielu działań OPS, który od ponad roku funkcjonuje w trybie kryzysowym.
Pomimo delikatnego wyhamowania pandemii i spadającej liczby nowych zakażeń, sytuacja w szpitalach przyjmujących pacjentów zakażonych koronawirusem nie poprawia się. Specjalnie dla medyków ze Szpitala Wolskiego od listopada dostępne są psycholożki- interwentki Zespołu Interwencyjno-Diagnostycznego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola, które udzielają profesjonalnego wsparcia zespołowi medycznemu. – Wsparcie obejmuje psychoedukację oraz między innymi spotkania grupowe, służące odreagowaniu i normalizacji emocji oraz podnoszeniu komfortu psychicznego personelu w trwającej od wielu miesięcy sytuacji kryzysowej – mówi Bogusława Biedrzycka, dyrektor wolskiego OPS. – Dodatkowo, jesteśmy dostępni, aby udzielić pomocy doraźnej w momencie, kiedy schodzą z dyżuru. Dzięki temu niektóre kwestie mogą być przedyskutowane natychmiast, przez co pracownicy nie zabierają ich do domu – dodaje.
Brakuje sprzętu i personelu, a kadra, która jest dostępna, pracuje ponad siły w niezwykle stresujących warunkach. Tak dzieje się m. in. w Szpitalu Wolskim. – Szacunek dla trudu pracowników ochrony zdrowia, miałem zawsze – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola – Jednak dziś nawet nie chcę zgadywać co dzieje się w głowach tych, którzy działają na pierwszej linii walki z koronawirusem i w jakim stresie pracują - dodaje burmistrz.
Działalność w Szpitalu Wolskim to jednak tylko wycinek aktualnych zadań, z którymi mierzą się pracownicy OPS Wola. – Mimo pandemii zapewniamy ciągłość wsparcia naszym podopiecznym – mówi Bogusława Biedrzycka. – W samym tylko 2020 roku mieliśmy wiele interwencji kryzysowych, w trakcie których nieśliśmy nie tylko pomoc psychologiczną, m. in. mieszkańcom poszkodowanym w wyniku pożarów, zmagającymi się z traumą po utracie bliskiej osoby, próbach samobójczych czy ofiarom przestępstw – dodaje dyrektor Biedrzycka. W związku z pandemią najskuteczniejszą formą kontaktu z OPS jest telefon oraz internet. Osoby potrzebujące pomocy wszystkie niezbędne informacje znajdą na stronie http://ops-wola.waw.pl/opswola/jak-pomagamy.
Fot. UD Wola