Dzień Kobiet wczoraj i dziś
Kiedyś rajstopy i goździki, dziś marsze i protesty w obronie praw kobiet
Korzeniami Międzynarodowego Dnia Kobiet były ruchy robotnicze w Europie oraz Ameryce Północnej. Pierwszy raz to święto obchodzono 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 roku, a więc ponad 100 la temu, Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć rozpowszechnianiu idei równości kobiet i mężczyzn oraz poszanowaniu praw kobiet (w tym wyborczych).
W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Nie wszędzie jest to ten dzień - np. w Tunezji Dzień Kobiet obchodzony jest 13 sierpnia. W Polsce święto to stało się szczególnie popularne w czasach PRL. W tamtym czasie panie w prezencie otrzymywały towary deficytowe: rajstopy, ręczniki, ścierki kuchenne, mydła, czy kawę, których odbiór w zakładzie pracy musiał być oczywiście pokwitowany. W ruch szły też popularne wtedy perfumy: Pani Walewska, Currara, Masumi czy "Być może Paryż'', ''Być może Londyn'', ''Być może Rzym''. W latach 70. do kanonu upominkowego dołączyły też kwiaty: początkowo goździki, później tulipany i gerbery. W zakładach pracy obowiązkowo organizowano poczęstunki. Kawa w szklance z koszyczkiem i wuzetka to deserowy symbol minionej epoki.
Dziś walka o równe prawa trwa nadal - przypomina ONZ. Dzień kobiet znów staje się ważny w tym kontekście. Na całym świecie organizowane są dziś akcje pod hasłem 8M. W Polsce demonstracje odbędą się m.in. W Warszawie, Krakowei, Lublinie i Poznaniu.
Źródło: https://silesion.pl/dzien-kobiet-w-prl-jak-go-wspominamy-02-03-2018