Dziś finał konkursu Nagrody POLIN 2021
Wieczorem poznamy laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2021. Ogłoszenie nastąpi podczas ceremonii, która będzie transmitowana online. Pula nagród w konkursie wynosi 60 tysięcy złotych.
Spośród ponad 100 aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów. Laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. W trakcie finału konkursu, który będzie można zobaczyć na żywo w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku i YouTubie - 30 listopada od godziny 20:00, poznamy laureatkę lub laureata konkursu oraz wyróżnionych.
Nominację do w tegorocznej edycji Nagrody POLIN 2021 otrzymali:
· Urszula Antosz-Rekucka, Mszana Dolna
· Marek Chmielewski, Orla
· Józef Gucwa, Bobowa
· Inga Marczyńska, Małopolska i Podkarpacie
· Dariusz Popiela, Małopolska
· Urszula Rybicka, Wrocław
– W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.
Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.
Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Pula nagród w konkursie wynosi 60 tysięcy złotych.
Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2021 jest Jankilevitsch Foundation.
Nagrody pieniężne ufundowali Tomek Ulatowski, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas, Odette and Nimrod S. Ariav Foundation oraz anonimowy darczyńca. A współorganizatorem finału konkursu Nagroda POLIN 2021 jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Fot. Wojciech Kryński, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons