Dziś w Warszawie dzień pierwszej pomocy
Dziś w Warszawie w ramach Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa odbywa się Dzień Pierwszej Pomocy. Straż Miejska, Straż Pożarna i Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą jak reagować w sytuacjach wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy. Wystartuje również „Pociąg do Życia” autorski projekt Szybkiej Kolei Miejskiej
Pokazy i krótkie instruktaże pierwszej pomocy będą prezentowane przez Straż Miejską m.st. Warszawy, Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Komendę Miejską PSP m.st. Warszawy.
Jedne z nich będą się odbywać w godzinach 11:00 – 17:00 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, ul. Podskarbińska 2.
Wydarzenia organizowane przez pozostałe dzielnice dostępne są na stronie.
Każdego dnia tygodnia przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich czynny jest specjalny namiot z logo „Warszawa chroni”, gdzie można porozmawiać ze służbami na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zaopatrzyć się w materiały promocyjne, wziąć udział w instruktażu z pierwszej pomocy. Dzisiaj w godzinach 10:00 – 18:00 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy dodatkowo rozstawi Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych.
Pociąg do życia
Dzisiaj rusza również „Pociąg do życia”. To autorski projekt Szybkiej Kolei Miejskiej, polegający na demonstracji podróżnym podstaw skutecznej akcji ratunkowej z użyciem defibrylatora oraz aktywnym udziale w szkoleniach z pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych, znajdujących się w pociągu.
Akcja „Pociąg do Życia” nie tylko pozwala podróżnym nabyć umiejętności niezbędne do ratowania życia ludzkiego, ale przede wszystkim uświadamia im, że transport publiczny jest synonimem bezpieczeństwa - w każdym pociągu Spółki znajdują się defibrylatory, osoby zatrudnione w Spółce (zarówno drużyny pociągowe, jak również kadra administracyjna) są szkolone z ich użycia oraz zasad skutecznej reanimacji.
Linia S1 będzie kursowała w godzina 10:20 z Warszawy Ochota w kierunku Otwocka. Następnie o godzinie 11:50 z Otwocka do Warszawy Ochoty.
Działania Straży Miejskiej
We wszystkich miejscach sposoby udzielania pierwszej pomocy będą demonstrować strażnicy miejscy. W warszawskiej Straży służy już blisko 90 funkcjonariuszy z uprawnieniami ratownika kwalifikowanej pomocy przedmedycznej lub ratownika medycznego. W ostatnich latach wyposażenie Straży Miejskiej uzupełniono o 10 defibrylatorów i ponad 30 plecaków ratowniczych, tak aby defibrylator znajdował się na wyposażeniu każdego Oddziału Terenowego.
W swojej codziennej służbie strażnicy miejscy często jako pierwsi udzielają pomocy przedmedycznej np. ofiarom wypadków komunikacyjnych. W 2023 roku aż 30 razy patrol straży miejskiej podjął działania resuscytacyjne wobec nieprzytomnej, nieoddychającej osoby.
W obrębie Straży Miejskiej m.st. Warszawy działa Uliczny Patrol Medyczny. Dzięki współpracy z Caritas Polska i przychodnią „Niesiemy nadzieję”, strażnicy miejscy regularnie odwiedzają miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności, przeprowadzając diagnostykę i realizując podstawowe zabiegi z zakresu pomocy przedmedycznej.
fot. Ewelina Lach UMW