Edukacja w centrum kampanii wyborczej
Jakie zmiany należy wprowadzić w oświacie? Odpowiedź na to pytanie prezentują kolejni kandydaci na prezydenta Warszawy. Mówiła o niej Magdalena Biejat, mówił również Rafał Trzaskowski, poznaliśmy również propozycję Tobiasza Bocheńskiego, który podkreśla, że dla niego edukacja to inwestycja w przyszłe pokolenia.
- Dla nas edukacja, to są środki wydawane po to, aby przyszłe pokolenie było dobrze wykształcone, aby uczyło się w nowoczesnych szkołach, aby korzystało z najnowocześniejszych narzędzi edukacyjnych i miało do czynienia z najlepszymi nauczycielami - podkreśla Tobiasz Bocheński.
Co dokładnie proponuje kandydat Prawa i Sprawiedliwości?
· Programu Mały Poliglota – możliwość nauki dwóch języków obcych od IV klasy, dla dzieci w warszawskich szkołach. Program ma być odpowiedź na ogólnoświatowe, nowoczesne standardy edukacyjne.
·Lekcje o zdrowym odżywianiu – zajęcia prowadzone w oparciu o wiedzę i doświadczenie najlepszych polskich dietetyków oraz stworzenie kompendium wiedzy opartej na ściśle naukowych badaniach. Ich celem jest budowanie świadomości dzieci i młodzieży o zdrowym odżywianiu i walka z otyłością.
· Zwiększenie nakładów na inwestycje sportowe w Warszawie. Budowa jednego, dużego kompleksu, który bezie dedykowany różnym dziedzinom sportu. Propagowanie zdrowego stylu życia, poprzez zwiększenie aktywności sportowej dzieci i młodzieży, promowanie zasad fair play.
·Vege Piątki – proponowanie serwowania w warszawskich szkołach wegańskich posiłków, aby przedstawić różne możliwości odżywiania.
· Projektowanie warszawskich osiedli z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych, szkół, przedszkoli i żłobków, tak aby nie było konieczności wożenia dzieci i młodzieży do placówek edukacyjnych daleko od domu.
·E-korepetycje - dostęp dla warszawskich dzieci, za pomocą Internetu, do lekcji nagranych i sprawdzonych przez najlepszych nauczycieli, które pozwolą na uzupełnienie wiedzy z różnych dziedzin nauki i nadrabianie zaległości.
Pojawił się również postulat jednozmianowości w szkołach, domowych posiłków dla wszystkich dzieci czy udostępniania dzieciom i młodzieży boisk i sal gimnastycznych po godzinach pracy szkół.
Kandydatka Lewicy uważa, że należy zreformować szkołę w taki sposób, aby w klasach było po 20 uczniów, wszyscy mieli dostęp do bezpłatnych korepetycji, a szkoła powinna zapewniać rozwijające, pozalekcyjne zajęcia dodatkowe.-Jestem mamą dzieci w wieku szkolnym i doskonale wiem, jak wielkim problemem jest dostęp do dobrej edukacji, do dobrych szkół publicznych w Warszawie, czas, żeby nasze dzieci, w największym mieście w Polsce mogły liczyć na to, że szkoły będą dla nich bezpieczne, że w szkole będą zaopiekowane, że w szkole będą mogły się rozwijać. Należy zmniejszyć liczebność klas, żeby każde dziecko mogło liczyć na jak najlepszą uwagę nauczyciela i jak najlepszą jakość edukacji – podkreślała.
Rafał Trzaskowski zaś mówił o potrzebie wprowadzenia dopłat do nauki języka angielskiego dla przedszkolaków czy wsparcia dla nauki matematyki on-line w szkołach podstawowych, budowie kolejnych budynków szkolnych., dodatkowych zajęciach z kultury dla dzieci i młodzieży. Pojawił się również postulat darmowych miejsc w żłobkach dla warszawskich rodzin, wprowadzenie specjalnej strefy ciszy w każdej szkole,opieki psychologicznej dla uczennic, uczniów i ich najbliższych.
fot. pixbay