mobile
REKLAMA

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA) – propozycja nowego terminu wdrożenia

1 grudnia 2018 r. – to proponowany przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską termin wdrożenia e-zwolnień, jako jedynej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Przesunięcie terminu wprowadzenia rozwiązania znajdzie się w projekcie ustawy o identyfikacji cyfrowej, który prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Informacja prasowa
Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA) – propozycja nowego terminu wdrożenia

Wprowadzenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń.
E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Lekarz nie musi zatem dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii.

System ZUS zawiera dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (czyli płatników składek) oraz członków rodziny. Każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) otrzyma informację o zwolnieniu wystawionym swojemu pracownikowi. Nie musi zatem sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wówczas, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS. Upoważniony przez lekarza asystent medyczny otrzyma swój certyfikat z ZUS, dzięki któremu będzie mógł m.in. wystawić zwolnienie w formie elektronicznej.

Przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących e-zwolnień to nie jedyna propozycja. Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt dokumentu, który ureguluje prawnie status asystentów medycznych w taki sposób, aby mogli oni wystawiać e-zwolnienia z upoważnienia lekarzy. Pozwoli to na odciążenie lekarzy i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia – powiedział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Od stycznia do 18 kwietnia br. zostało wystawionych 3,02 mln zaświadczeń lekarskich w formie e-ZLA, 171,9 tys. zaświadczeń lekarskich w aplikacjach gabinetowych, a 53,6 mln w formie papierowej. Uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy jest 145,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów. 78,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów posiada profil informacyjny na portalu Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), na której zwolnienia e-ZLA (e-zwolnienia) wystawia 25,5 tys. lekarzy.

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

 
 
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda