FabLab - nauka nowoczesnego rzemiosła na warszawskiej Pradze
Pracownia FabLab prowadzona przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to przeniosła się na warszawską Pragę. W należącym do miasta Centrum Kreatywności Targowa można uczyć się nowoczesnego rzemiosła i technologii. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie warsztatowni wyposażonej m.in. w drukarki 3D, plotery laserowe i frezarki CNC.
FabLab od początku związany jest z Warszawą, a w swojej historii ma projekty, które realizowane były we współpracy z miastem.
To świetnie, że możemy powitać FabLab na warszawskiej Pradze, w dzielnicy, która od lat przechodzi metamorfozę. Praga ma swój niepowtarzalny klimat, który przyciąga ludzi kreatywnych i pełnych pasji. Dorzućmy do tego możliwości, jakie stwarza FabLab i śmiało można tu realizować swoje marzenia i pomysły. Aktywni, twórczy ludzie zapraszają na zajęcia i warsztaty, które pomogą Wam odkryć nieznane dotąd umiejętności – mówił dziś Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy.
Przeprowadzka na Pragę
FabLab powered by Orange do tej pory działał przy ulicy Twardej, od 2017 roku z bezpłatnych działań pracowni skorzystało ponad 5 tys. osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu na przykład meble, longboardy, kaski na rower, protezy dłoni w druku 3D, interaktywne lampy, uszyli plecaki i piórniki, nauczyli się modelowania, czy podstaw stolarki. Zrealizowano także wiele inicjatyw społecznych m.in. projekt Maker Woman, który dał wielu kobietom nowe możliwości zawodowe oraz projekty dla młodzieży np. Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa.
Od czterech lat mamy przyjemność gościć warszawianki i warszawiaków w przestrzeni FabLabu. Teraz zapraszamy ich na Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. Cieszymy się, że tylu mieszkańców stolicy chce tu rozwijać swoje kompetencje i uczyć się nowych rzeczy. Podkreślamy też, że jest to miejsce dla wszystkich niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Stawiamy na edukację i współpracę – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.
Profesjonalna przestrzeń
Odwiedzający FabLab przy ul. Targowej mogą korzystać z licznych pracowni, takich jak pracownia druku sitowego, 3D, CNC, elektroniczna oraz krawiecka. W przestrzeni znajduje się też stolarnia z profesjonalnymi narzędziami i prototypownia – wyposażona w ploter laserowy i narzędzia do szybkiej obróbki materiałów.
Przeprowadzka na Pragę to krok, dzięki któremu szersze grono mniej i bardziej doświadczonych osób będzie mogło wcielać w życie swoje pomysły, zdobywać i rozwijać posiadane umiejętności. Pracownicy Stowarzyszenia Robisz.to i wolontariusze znają się na nowoczesnym rzemiośle i są gotowi dzielić się wiedzą, edukować i motywować do działania – mówi Karolina Guzek ze Stowarzyszenia Robisz.to.
Od entuzjasty do twórcy
Prasa hydrauliczna pozwalająca na odzyskiwanie odpadów – to projekt Jagody Podruckiej. Doświadczenie w pracy baristki uzmysłowiło Jagodzie, jak duże ilości fusów po parzeniu kawy są marnowane każdego dnia. Postanowiła więc odzyskać część odpadów, aby nadać im drugie życie. Aktualnie testuje wykorzystanie odpadów z kawy i skorupek jajek, aby tworzyć akcesoria domowe. Podczas dzisiejszej inauguracji praskiego FabLab Jagoda Podrucka otrzymała statuetkę i tegoroczną nagrodę Amazing Woman za swój innowacyjny projekt.
Co w FabLabie wydarzy się w najbliższym czasie?
Już w ostatnim tygodniu września rusza nowy projekt dla młodzieży „Akademia projektowania przestrzennego”, podczas którego młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowano projekt Youth Lab, którego celem jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych i zwiększenie atrakcyjności młodych osób na rynku pracy. Pierwsze zajęcia ruszają jesienią. Rodziny z dziećmi, czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie – w stałej ofercie FabLab są warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne.
Centrum Kreatywności Targowa przykładem PPP
Warto przypomnieć, że Centrum Kreatywności Targowa zyskało nowe życie, dzięki formule PPP czyli Partnerstwu Publiczno-Prywatnemu, które umożliwia realizację zadań publicznych we współpracy z podmiotami prywatnymi. Od grudnia 2019 roku Centrum ma nowego operatora – to Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). Miasto, czyli partner publiczny, było odpowiedzialne za budowę obiektu z ponad 30 pracowniami biurowymi, sześcioma salami konferencyjnymi i przestrzenią wystawienniczą. Natomiast partner prywatny, czyli KIG, zobowiązał się do jego utrzymywania (konserwacje, remonty, naprawy) oraz zapewnienia atrakcyjnych programów - merytorycznego dla przedsiębiorców z sektora kreatywnego oraz kulturalno-edukacyjnego dla mieszkańców Pragi. Umowa została podpisana na 10 lat, po jej zakończeniu partner prywatny zwróci budynek miastu.
Wszystkie informacje pojawią się na stronie www.fablabwarszawa.pl
Fot. Ewelina Lach