mobile

FANI PIEROGÓW - REAKTYWACJA!

Pierogi pierogom nie równe, jednak wszyscy po równo je kochamy. Istnieje wiele rodzajów pierogów z całego świata, których zazwyczaj nie mamy okazji spróbować.... chyba że na Festiwalu Pierogów Świata!

Klaudia Kwasek
FANI PIEROGÓW - REAKTYWACJA!

W poprzedni weekend (2-3.12) miałam okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulinarnym - Festiwalu Pierogów Świata, który odbywał się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Była to prawdziwa uczta dla podniebienia, ponieważ mogłam spróbować pierogów z różnych krajów i kultur, a także poznać ich historię i tradycje.

Festiwal miał formę tętniącego życiem targu, na którym można było znaleźć stoiska z pierogami z Polski, Gruzji, Witnamu, Indii i wielu innych regionów świata. Każdy rodzaj pierogów miał swoją charakterystyczną nazwę, kształt, ciasto, farsz i sposób podania. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ mogłam porównać różnice i podobieństwa między pierogami z różnych stron świata.

Na przykład, polskie pierogi były najbardziej znane i lubiane przez odwiedzających, a ich farsze były sezonowe i tradycyjne, takie jak kapusta z grzybami, ser z jagodami czy mięso z cebulą. Gruzińskie chinkali były bardzo duże i mięsiste, a ich ciasto było cienkie i elastyczne. Wietnamskie banh bao były puszyste i słodkie, a ich farsze były zrobione z wieprzowiny, jajka, grzybów i cebuli. Indyjskie samosy były ostre i aromatyczne, a ich farsze były z ziemniakami, groszkiem, curry i kolendrą.

Poza pierogami, na festiwalu można było również skosztować wielu orientalnych deserów i przekąsek. Zdecydowanie królowała kuchnia azjatycka, jednak znalazło się także miejsce dla kuchni alpejskiej, smażonych owadów oraz stoiska z najbardziej ostrymi sosami, jakich kiedykolwiek próbowałam. Atmosfera na festiwalu była bardzo przyjazna i radosna, a ludzie chętnie dzielili się swoimi opiniami i wrażeniami z degustacji pierogów.

Podsumowując, Festiwal Pierogów Świata był przemiłym wydarzeniem, które pozwoliło mi poznać i docenić różnorodność smaków i kultur świata. Uważam, że to wyjątkowe wydarzenie powinno być organizowane częściej i w większej skali, ponieważ pierogi są potrawą, która łączy ludzi i sprawia im radość. Polecam każdemu, kto lubi dobrze zjeść i dobrze się bawić, aby wybrał się na następną edycję festiwalu i sam się przekonał, jak wspaniałe są pierogi świata.


fot. Klaudia Kwasek

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda