mobile

Festiwal Literacki Znaczenia: Wszystkie Wojny Świata - inspirujące spotkanie z książką Tomasza Szerszenia

W dniach 17-18 września odbywa się Festiwal Literacki Znaczenia w Wołominie, skoncentrowany na książce "Wszystkie wojny świata" autorstwa Tomasza Szerszenia. Program festiwalu obejmuje różnorodne wydarzenia związane z tą książką, w tym debaty, projekcje filmowe, wystawę sztuki, spotkania z autorem i warsztaty dla dzieci. Następnie, 19 września, część festiwalu przenosi się do Warszawy

Aleksandra Żochowska
TAGI
Festiwal Literacki Znaczenia: Wszystkie Wojny Świata - inspirujące spotkanie z książką Tomasza Szerszenia

W dniach 17-18 września odbędą się wydarzenia festiwalu literackiego Znaczenia w Wołominie, a 19 września będzie kolejna część festiwalu w Warszawie. To unikalne wydarzenie kulturalne skoncentrowane jest wyłącznie na jednej wybranej książce.

W tegorocznym programie Festiwalu Literackiego Znaczenia skoncentrujemy się na książce "Wszystkie wojny świata" autorstwa Tomasza Szerszenia, która zasłużenie zdobyła Nagrodę Literacką Znaczenia. Organizatorzy zaplanowali różnorodne wydarzenia związane z wybranym tytułem, takie jak debaty, projekcje filmowe, wystawę sztuki, spotkania z autorem oraz warsztaty dla dzieci. Wszystko to ma na celu pogłębienie i rozszerzenie znaczeń zawartych w tej książce.

Organizatorzy podkreślają, że w przeciwieństwie do większości innych nagród literackich, głównym kryterium wyboru książki na ten festiwal jest jej zdolność do wywołania dyskusji, inspiracji do działań oraz prowokowania spotkań. Autor wybranej książki, która stanowi centralny punkt festiwalu, otrzymuje nagrodę w wysokości 15 000 złotych oraz unikalną statuetkę stworzoną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagrodę funduje Burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan.

Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w różnych lokalizacjach, w tym w wołomińskiej bibliotece, domu kultury, Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich, restauracji Przystanek Smaki Mamuśki oraz warszawskiej Czytelni Słów i Dźwięków "Elektra".

Festiwal literacki jest wspólnym przedsięwzięciem gminy Wołomin, Mazowieckiego Instytutu Kultury, oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie, przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury w Wołominie.

Program

Sobota, 16 września

O godzinie 10:00-12:00 odbędzie się spacer po mieście w poszukiwaniu natury w najmniej oczywistych miejscach, w towarzystwie przyrodnika i poety Michała Książka. Wyprawa odkryje przyrodę ukrytą pod kamieniami oraz na obrzeżach betonowej dziedziny miejskiej. Miejsce spotkania to Miejska Biblioteka Publiczna przy ulicy Wileńskiej 32.

W godzinach 12:00-14:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się przedstawienie teatralne "Wędrówka Nabu" przygotowane przez Anię Woźniak i Joannę Sarnecką, zainspirowane bajką Jarosława Mikołajewskiego. Spektakl ten stanowi hołd dla małych bohaterów - dzieci w trudnych podróżach i na granicach, opowiada historię ich odwagi oraz walki ze złem, przy wsparciu otaczającej przyrody. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystkami oraz samym Jarosławem Mikołajewskim. Spektakl jest odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dzieci powyżej 10 roku życia.

O 14:30 rozpoczęcie festiwalu pod hasłem "Tutejszość" w Starej Elektrowni przy ulicy Daszyńskiego 3. Wydarzenie to będzie stanowić otwarcie wystawy archiwalnych fotografii, przedstawiających mieszkańców Wołomina w dawnych czasach, cieszących się beztroską zabawą i relaksem zarówno w obrębie miasta, jak i w otaczającej przyrodzie.

Między 16:15 a 17:45 odbędą się spotkania w Starej Elektrowni. Podczas tych wydarzeń zostaną zaprezentowane etiudy przygotowane przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a także uczestniczyć będzie w nich wykładowca tej uczelni, Andrzej Dąbrowski.

Od godziny 18:00 do 19:30 odbędzie się wydarzenie pod tytułem "Pogranicza" w Starej Elektrowni. Wieczór ten będzie poświęcony spotkaniu z założycielami Fundacji "Pogranicze" oraz twórcami Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" z Sejn, czyli Małgorzatą Sporek-Czyżewską i Krzysztofem Czyżewskim. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna magazynu "Pismo".

O godzinie 19:30 w Starej Elektrowni odbędzie się koncert zespołu "Chłopcy z Nowoszyszek", którego członkowie to miłośnicy tradycyjnej muzyki z obszaru polsko-litewsko-białorusko-żydowskiego. W skład zespołu wchodzą: Adrian Żukowski (harmonia), Piotr Fiedorowicz (skrzypce i dudy), Paweł Luto (baraban i bęben obręczowy) oraz Urszula Murawko (cymbały).

Niedziela, 17 września

W godzinach 12:00-14:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Przemarsz na koniec świata". To happening, który będzie symulacją przemarszu ulicami Wołomina w scenariuszu końca świata. Uczestniczyć w nim będą trębacze i perkusiści z Wołomińskiej Orkiestry Dętej, a także poetki i poeci, takie jak Małgorzata Lebda, Joanna Mueller, Barbara Klicka, Wanda Lipińska, Urszula Zajączkowska, Michał Książek. Wśród uczestników znajdą się także aktywiści działający na rzecz ludzkości i przyrody, w tym Siosty Rzek – Joanna Biela-Gazda i Urszula Dragan, Robert Rient, Daniel Petryczkiewicz, oraz sekcje taneczno-wokalne z MDK w Wołominie.

O godzinie 15:00 w Przystanku Smaki Mamuśki, ul. Ogrodowa 9, odbędzie się spotkanie z dwiema wybitnymi poetkami, Małgorzatą Lebdą i Joanną Mueller, które są jednymi z najważniejszych głosów w dziedzinie współczesnej poezji. Spotkanie to będzie okazją do obserwacji, jak różne głosy i różne wyobraźnie współgrają ze sobą i prowadzą do ciekawych rozmów i refleksji.

O godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja slajdów oraz opowieść o niezwykłej pieszej wędrówce z Meksyku do Kanady. Ta wyjątkowa podróż została uhonorowana tytułem "Podróży roku" przez magazyn "National Geographic Traveler". Wydarzenie będzie miało miejsce w towarzystwie autorów książki "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady" - Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego. Rozmowę z nimi poprowadzi Wojciech Szot.

O godzinie 18:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się finał Festiwalu. W trakcie tego wydarzenia zostanie przeprowadzona rozmowa z laureatką Festiwalu, Ewą Plutą. Rozmowę poprowadzi Zofia Król, Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna magazynu "Dwutygodnik". Podczas spotkania będzie również czytany fragment nagrodzonej książki "Rubież. Reportaż wędrowny" przez aktora Andrzej Chyra.

Poniedziałek, 18 września

W Warszawie o godzinie 19:00, odbędzie się wydarzenie pod tytułem "Rubieże, granice, metafory" w Mazowieckim Instytucie Kultury, zlokalizowanym przy Elektoralnej 12. W trakcie tego spotkania będzie można porozmawiać z laureatką Nagrody ZNACZENIA 2023, Ewą Plutą. Rozmowę poprowadzi Elżbieta Szymańska, reprezentująca Mazowiecki Instytut Kultury.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda