Getto Warszawskie – wystawa Za Murem
Rozpoczynają się obchody 80 – tej rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943
Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom , jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów.
Getto warszawskie było zamkniętą i otoczoną murem dzielnicą położoną w północno-zachodniej części centralnej Warszawy, w której uwięziono Żydów warszawskich oraz przesiedlonych z gett w innych miejscowościach. Pierwsze mury wokół getta zaczęto wznosić 1 kwietnia 1943 r. Początkowo uwięziono w nim mieszkańców Warszawy pochodzenia żydowskiego, a następnie zaczęto do getta przywozić również osoby z innych miejscowości w Polsce oraz z innych krajów europejskich. W obrębie getta zgromadzono około 460 tys. osób. Ogromne przeludnienie spowodowało tragiczne warunki sanitarne, a to z kolei wpłynęło na wybuch licznych epidemii chorób zakaźnych. Panował głód. W okresie od listopada 1940 r. do lipca 1942 r. w getcie w wyniku głodu i chorób zmarło około 100 tysięcy jego mieszkańców. Deportacje Żydów do obozu zagłady w Treblince stały się zarzewiem pierwszych wystąpień zbrojnych mieszkańców getta przeciwko okupantowi. Pierwsza akcja bojowa została przeprowadzona na rogu ul. Niskiej i Zamenhofa, gdzie bojowcy dowodzeni przez Mordechaja Anielewicza zaatakowali zbrojnie Niemców, prowadzących kolumnę Żydów na Umschlagplaz.
Powstanie w getcie warszawskim było największym, symbolicznie najważniejszym żydowskim wystąpieniem zbrojnym w okupowanej przez Niemców Europie i pierwszym, które odbyło się w mieście. Opór w Warszawie stał się inspiracją dla innych powstań w gettach (np. w Białymstoku i w Mińsku) i ośrodkach zagłady (w Treblince oraz w Sobiborze).
80 - ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim została, tradycyjnie, upamiętniona na Ochocie. 18 kwietnia w Parku Szczęśliwickim została zainstalowana wystawa planszowa poświęcona temu wydarzeniu. Na planszach przedstawiono fotografie z tamtych dni wraz z chronologicznym opisem wydarzeń z czasów powstania. Twórcą wystawy jest Archiwum Państwowe w Warszawie. Zapraszamy mieszkańców Ochoty (i nie tylko) do obejrzenia wystawy w Parku Szczęśliwickim. Plansze zawisły na ogrodzeniu basenu od strony ulicy Usypiskowej.
fot.UDOchota