Ile wody w wodzie?
Według zaleceń WHO, powinniśmy spożywać około 2 litrów dziennie wody. Tylko jak wybrać odpowiednią wodę? Czym kierować się przy jej wyborze? Jak nie dać nabić się w butelkę?
Woda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Wartości te wahają się ze względu na płeć i wiek. Noworodek składa się aż w 75 % z wody, a osoba starsza z 50%. Obecność wody jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, aby pić ją regularnie, w umiarkowanych ilościach, jeszcze zanim odczujemy pragnienie.
Woda mineralna czy źródlana?
Przy wyborze wody, należy kierować się indywidualnymi potrzebami organizmu i stanem zdrowia. Zawsze warto przeczytać skład i zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych minerałów w wodzie. Najpopularniejsze na polskim rynku wody źródlane, zawierają ich zazwyczaj poniżej 500 mg/l, najmniej z wszystkich dostępnych. Natomiast wody mineralne powyżej 500 mg/l i oprócz tego dostarczają organizmowi dobrze przyswajalnych pierwiastków, takich jak magnez, sód czy wapń. Na co dzień, dla uzupełnienia dziennej dawki wody, dobrze sprawdzą się te nisko i średniozmineralizowane. Wysokozmineralizowana woda polecana jest głównie sportowcom, a także podczas upału, kiedy w skutek nadmiernego pocenia się tracimy minerały z organizmu.
Wody smakowe
Wskazane jest, by ograniczyć spożywanie wód smakowych, które zawierają masę dodatkowego, zupełnie niepotrzebnego cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Producenci określają je mianem „napoju smakowego”, gdyż zgodnie ze składem produktu, oprócz wody zawierają inne, dodatkowe składniki. Oprócz wody, to cukier, substancje konserwujące i sztuczne aromaty, którym daleko do truskawek, jabłek i cytryn z kolorowej etykiety.
Zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla sklepowych wód smakowych będzie woda z owocami przygotowana w domu. Oprócz tradycyjnej lemoniady, można przygotować również wodę z porzeczkami i rozmarynem, z arbuzem i limonką, bądź z ogórkami. Możliwości jest wiele, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!