Impreza maratońska w stolicy za nami
5,5 tysiąca biegaczek i biegaczy dotarło do mety niedzielnego 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. W całym święcie biegowym stolicy wzięło udział kilkanaście tysięcy biegaczy pokonując trasę przebiegającą przez siedem dzielnic Warszawy – również takich, do których wielkie biegi wcześniej nie docierały
Tysiące przebiegły ulicami Warszawy
Przed 9.00 ulica Emilii Plater wypełniła się gotowymi do biegu zawodnikami i zawodniczkami.
- Jestem dumna, że miasto stołeczne Warszawa jest partnerem tego biegu – mówiła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska do biegaczy. – A kierowców proszę o wyrozumiałość, to tylko jeden dzień, kiedy część ulic oddajemy biegaczom.
Strzał do startu biegu oddała wiceprezydent Kaznowska. Maratończycy pobiegli nietypową trasą – organizatorzy wraz z władzami miasta nie chcieli utrudniać ruchu w południowych dzielnicach miasta, gdzie trwa budowa Tramwaju na Wilanów i szereg innych inwestycji drogowych.
Start i metę przeniesiono z Parku Fontann do ścisłego centrum – pod Pałac Kultury. Stąd biegacze wyruszyli na Pragę Południe, Pragę Północ, Śródmieście, Wolę, Bemowo, wybiegając w rejonie Puszczy Kampinoskiej na chwilę z administracyjnych granic Warszawy dotarli na Bielany, skąd przez Żoliborz wrócili do Śródmieścia. Wzdłuż trasy gromadzili się kibice, a najgoręcej kibicującą dzielnicą dokazało się Bemowo, gdzie nigdy wcześniej nie docierały żadne wielkie zawody uliczne.
- Cieszę się, że Maraton Warszawski z zawodów sportowych zmienia się w prawdziwie warszawski maraton, ogólnomiejską imprezę rekreacyjną przyciągającą coraz więcej kibiców – mówi Marek Tronina, szef imprezy.
Atrakcje cieszyły Warszawiaków przez cały weekend
Pod pałacem przez cały weekend funkcjonowało biegowe miasteczko. W sobotę odbywały się tu biegi dla dzieci. W niedzielę rywalizację maratończyków uzupełniła Nice To Feat You Warszawska Dycha oraz Bridgestone Sztafeta Maratońska.
W rywalizacji czołówki Maratonu Warszawskiego zwyciężył wśród mężczyzn Węgier Levente Szemerei (2:15:32) przed Mykolą Mevshą i Vitalijem Shafarem (obaj z Ukrainy). Czwarte miejsce zajął najlepszy z Polaków Artur Olejarz (2:17:48).
Wśród kobiet wygrała Polka Ewa Jagielska (2:34:43) przed Olgą Nyzhnyk i Mariną Nemchenko (obie z Ukrainy).
fot.UMW