mobile
REKLAMA

Jak uniezależnić się od sprzedawców energii? Produkuj własny prąd!

Słońce to jedno z najbardziej ekologicznych źródeł energii, które może zaspokoić potrzeby mieszkańców małych i dużych miast. Dzięki własnej przydomowej instalacji fotowoltaicznej stajemy się niezależni od tradycyjnych źródeł energii – tym samym chronimy nasze środowisko i zabezpieczamy portfele. Warszawa to miasto, które nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o korzystanie z tej technologii. W artykule przedstawimy, jak działa fotowoltaika, jakie są jej zalety oraz jakie są trendy w zakresie jej zastosowania w stolicy.

Artykuł sponsorowany
Jak uniezależnić się od sprzedawców energii? Produkuj własny prąd!

Jak energia słoneczna trafia do naszego gniazdka?

Pozyskanie energii elektrycznej ze słońca to oczywiście żadna magia, a wysoce zaawansowany proces technologiczny. Opiszmy go w dużym skrócie. Kluczowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwo nie zasili sprzętu większego niż drobna elektronika, dlatego grupuje się je w moduły.

Moduły produkują znacznie więcej energii, która później zasila nasze sprzęty domowe. Aby jednak tak się stało, pozyskana energia ze słońca musi zostać przekształcona na prąd zmienny. Dokonuje tego falownik. Jest to także kontroler pracy całej naszej instalacji fotowoltaicznej. Monitoruje on bieżące parametry generowanego prądu i dostosowuje je do wymogów sieci domowej. A w przypadku wykrycia jakiejkolwiek awarii, samoczynnie wyłącza układ, zapewniając pełne bezpieczeństwo. Ponadto inwerter rejestruje wiele istotnych danych, które mogą okazać się przydatne przy analizie pracy naszej instalacji.

Kolejny ważny element to licznik dwukierunkowy – to nasz niezawodny strażnik energii, który dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu. Co to znaczy? Otóż z jednej strony zlicza on energię elektryczną wyprodukowaną przez fotowoltaikę i oddaną do sieci, a z drugiej weryfikuje ilość energii pobranej z sieci w momentach, kiedy nie możemy jej wytworzyć sami.

Fotowoltaika – zalety energii ze słońca

W dzisiejszych czasach, kiedy zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska stają się coraz poważniejszym problemem, ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na ekologiczne rozwiązania. 

Fotowoltaika wykorzystuje jedno z najczystszych źródeł energii, jakie znamy – słońce. W przeciwieństwie do spalania węgla, gazu czy ropy naftowej, generowanie prądu z wykorzystaniem promieniowania słonecznego nie powoduje powstawania zanieczyszczeń powietrza. To oznacza, że wykorzystując fotowoltaikę, możemy znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery, a tym samym chronić naszą planetę. To nie wszystko! Takie rozwiązanie ma też wiele innych zalet, które warto poznać.

Obniżenie rachunków za prąd i niezależność energetyczna

Inwestując we własną instalację, stajemy się w znacznym stopniu niezależni od tradycyjnych źródeł energii. Dzięki temu, że wytwarzamy własny prąd, nie musimy martwić się o wzrost cen na rynku lub przerwy w dostawie w sytuacjach awaryjnych. Mikroinstalacja dopasowana pod względem mocy do naszego zapotrzebowania energetycznego może zmniejszyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Panele fotowoltaiczne pozwalają nam na wytwarzanie własnej energii elektrycznej, która zasila nasz dom, co w dłuższej perspektywie jest dużo bardziej opłacalne niż pobieranie całej energii wyłącznie z sieci energetycznej. Szczególnie że jej koszty w ostatnim czasie znacząco rosną. Świadomość posiadania własnej elektrowni słonecznej daje nam poczucie niezależności i samodzielności, które jest trudne do przecenienia.

Wysoka trwałość

Dzięki wykorzystaniu coraz doskonalszych materiałów, rozwiązań i technologii, panele fotowoltaiczne są bardzo odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, grad, deszcz czy zmienne temperatury. Producenci testują moduły w różnych warunkach pogodowych, aby sprawdzić ich wpływ na trwałość oraz żywotność systemu. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja nie powinna ulec uszkodzeniu nawet w przypadku ekstremalnej pogody. Niektórzy producenci paneli są w stanie zapewnić nawet 25-letnią gwarancję na ich trwałość, co oznacza, że mogą służyć przez wiele lat, bez konieczności wymiany. Mimo tego ważne jest, aby regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne i sprawdzać stan poszczególnych elementów. 

Fotowoltaika – Warszawa nie zostaje w tyle!

W ciągu ostatnich lat w stolicy zanotowano znaczny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych, a także na budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urzędy czy szpitale. Jednocześnie zwiększa się liczba firm oferujących usługi związane z fotowoltaiką w Warszawie. Jedną z nich jest firma E.ON Foton należąca do spółki E.ON Polska.

Również wiele przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie tej technologii ze względów ekonomicznych, ale również z uwagi na poprawę wizerunku – siedziba firmy wyposażona we własne panele zapewnia postrzeganie marki jako proekologicznej i świadomej swojego wpływu na środowisko.

Wprowadzenie w Warszawie takich rozwiązań jak ogólnodostępne stacje ładowania aut elektrycznych czy technologie smart city, również wpłynęło na zwiększenie zainteresowania fotowoltaiką. W ramach modernizacji w mieście powstało wiele ławek z czujnikami smogu, możliwością ładowania telefonów i Wi-Fi, które wykorzystują energię słoneczną. 

Co więcej, miasto oferuje program dofinansowań na montaż własnej instalacji fotowoltaicznej w Warszawie. W ramach Dotacji Warszawskiej możemy uzyskać bezzwrotne środki, nawet do 15 tys. zł, które ułatwią nam spełnienie marzeń o przydomowej elektrowni słonecznej.

Fotowoltaika to jedna z najbardziej przyszłościowych technologii, która umożliwia produkcję własnego prądu w sposób ekologiczny. Uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w Warszawie. Zwiększająca się liczba inwestycji tego typu w stolicy pokazuje, że to kierunek, który będzie się tylko rozwijał. Warto zatem zainteresować się tematem i zyskać na własnej niezależności energetycznej!

fot.unsplash.com

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda