mobile
REKLAMA

Jaka będzie przyszłość zabytkowej kamienicy przy ul. Waliców 14?


Przedwojenna kamienica mieszcząca się przy ul. Waliców 14 została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Dzielnica chce, aby w przyszłości mieściła się tam miejska instytucja kultury, a pierwszym krokiem ku temu będzie współpraca z Teatrem Żydowskim.


Informacja prasowa
Jaka będzie przyszłość zabytkowej kamienicy przy ul. Waliców 14?

Postępowanie dotyczące wpisania kamienicy przy Waliców 14 do rejestru zabytków toczyło się od kilku lat. Teraz, po oficjalnym uznaniu obiektu jako zabytku, można podjąć działania przywracające mu dawną świetność. - To bardzo dobra wiadomość, która daje nam szansę na rewitalizację tego miejsca - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. - Ta kamienica to prawdziwy symbol naszej dzielnicy. To jeden z niewielu budynków z terenu dawnego getta, które zachowały się do dziś - dodaje.

Ulica Waliców łączy polską i żydowską historię Warszawy. Przebiegał przez nią mur getta, a w trakcie Powstania Warszawskiego toczyły się o nią zacięte walki. Zabytkowa już kamienica była niemym świadkiem tych wydarzeń. Zaprojektowana przez Wacława Heppena i Józefa Napoleona Czerwińskiego została oddana do użytku w 1913 roku. W trakcie Powstania bronił się w niej batalion AK "Sowiński", czego pozostałości w postaci zburzonej ściany frontowej możemy obserwować do dziś.

Teraz, po wpisaniu kamienicy przez Wojewódzkiego Konserwatora na listę zabytków, można zacząć dyskusję nad przyszłością budynku. Władze Dzielnicy mają już nawet na to pomysł. - Chcemy, żeby w przyszłości mieściła się tu miejska instytucja kultury, dostępna dla wszystkich mieszkańców - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. - Pierwszym krokiem do nadania temu miejscu nowego charakteru będzie współpraca z Teatrem Żydowskim przy organizacji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" - dodaje.

Powodów dla których zdecydowano się na współpracę przy wydarzeniu jest więcej. Tegoroczna "Warszawa Singera" będzie jubileuszową, 15. edycją tego festiwalu. Co więcej, w 2018 r. przypada 50. rocznica Marca '68, 75. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim i również 75. rocznica śmierci najsłynniejszego mieszkańca kamienicy przy Waliców 14, Władysława Szlengla, zwanego "poetą getta". Dzień poświęcony tym wydarzeniom Dzielnica chce zorganizować wspólnie z Teatrem Żydowskim w okolicach zabytkowej już kamienicy przy ul. Waliców 14. Wydarzenie to jest zaplanowane na 25 sierpnia – to również pierwszy dzień Festiwalu "Warszawa Singera". 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda