Już jutro koncert Sen o Warszawie w Amfiteatrze na Bemowie
Warszawa ma wiele twarzy – to dynamiczna stolica biznesu i pieniądza, monumentalne tło dla decyzji wielkich polityków i wreszcie miasto nieco melancholijne, poetyckie i romantyczne... Podczas koncertu pt. "Sen o Warszawie" wspaniali artyści pokażą Wam różne oblicza stolicy od muzycznej strony. Wstęp wolny
23 czerwca zapraszamy na niezwykły koncert z okazji Dnia Ojca i 100-lecia Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej.
O godz. 19.00 na scenie bemowskiego amfiteatru pojawi się plejada polskich gwiazd.
Usłyszymy najpopularniejsze, nieśmiertelne szlagiery oraz współczesne przeboje sławiące miasto – będzie „Małe Mieszkanko Na Mariensztacie”, „Piosenka o Mojej Warszawie”, „Jak Przygoda To Tylko w Warszawie”, „Fredzio” czy oczywiście tytułowy „Sen o Warszawie”. Wszystko w nowych, odważnych aranżacjach i w wykonaniu zaskakujących duetów. Utwory wykonają: Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Milena Lange, Laura Łącz, Jacek Borkowski, Piotr Cugowski, Sławek Uniatowski oraz Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia.
Rocznica powstania radiostacji telegraficznej
Dokładnie 100 lat temu – 1 października 1923 roku – uruchomiona została pierwsza w Polsce a zarazem jedna z większych na świecie radiostacja telegraficzna – Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, zwana Radiostacją Babice. Stacja ta jest i była nierozerwalnie związana z Bemowem. Powstała na terenie dzisiejszej dzielnicy, choć wówczas były to podmiejskie nieużytki gminy Babice. Ministerstwo Poczt i Telegrafów pod ówczesnym kierownictwem Ignacego Boernera zdecydowało o budowie osiedla mieszkaniowego – Osiedla Łączności. Dziś jest to Boernerowo, nazwane tak na cześć ministra poczt.
Dzięki Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej, Polska uzyskała możliwość swobodnego komunikowania się z całym światem. Radiostacja miała znaczenie militarne i cywilne. Korzystali z niej zarówno politycy, nadając i odbierając depesze dyplomatyczne, jak i osoby powiązane z finansami czy handlem. To dzięki radiostacji w pierwszych minutach II wojny światowej – zostały wyemitowane w eter informacje o wkroczeniu wojsk niemieckich na teren Polski. Centrala była dla Niemców tak cenna, że wojska Luftwaffe omijały ją podczas bombardowania Warszawy – w późniejszym czasie aparatura służyła do łączności z okrętami Kriegsmarine na całym świecie. Centrala jak i dziesięć wysokich na 126 metrów masztów zostały wysadzone w powietrze 17 stycznia 1945 roku przez wycofujący się z Warszawy Wehrmacht.
Jubileusz 100-lecia
Obecnie wchodzimy w okres jubileuszu (100 - obchody setnej rocznicy uruchomienia radiostacji) tego wyjątkowego wydarzenia, i poprzez koncert „Sen o warszawie” chcielibyśmy upamiętnić te wydarzenie i zapoznać mieszkańców dzielnicy z historią Boernerowa.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Koncert będzie można oglądać również na telebimie przed amfiteatrem.
Koncert jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
fot.WKU/UDBemowo