Kary dla firm odśnieżających miasto
Stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta wyciąga konsekwencje wobec firm, które nie odśnieżyły przystanków.
Kary finansowe dla firm, które zobowiązały się odśnieżać w stolicy tereny dla pieszych. Stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) zmienia też wykonawców prac w rejonach, w których nie podołali sprzątaniu po ostatniej, trwającej ponad dobę śnieżycy, podczas której napadało 12 cm śniegu.
Ponad 100 tys. zł kar zapłacą firmy, które nie odśnieżyły terenów dla pieszych zgodnie ze standardami Zarządu Oczyszczania Miasta. Ze sprzątaniem po ostatnich opadach śniegu wykonawcy nie poradzili sobie zwłaszcza w obrębie przystanków autobusowych i tramwajowych. ZOM – zgodnie z umowami – naliczył kary m.in. za sytuacje, kiedy firma nie zaczęła odśnieżania w czasie 6 godzin od wystąpienia opadów lub nie ukończyła prac w 4 godziny po całkowitym ustaniu opadów śniegu.
Zarząd Oczyszczania Miasta rozwiązuje umowy i zmienia wykonawców prac w rejonach, gdzie niewydolność firm była największa, czyli w Białołęce, Ursusie, na Ochocie i we Włochach.
- Sytuacja pogodowa w niedzielę i poniedziałek była bardzo ciężka, nie tylko w Warszawie. Przy tak długich opadach wykonawcy prac, których wyłoniliśmy w przetargach, powinni zmobilizować wszystkie siły, by osiągnąć oczekiwane standardy. Utrzymanie przejezdności dróg, którymi kursuje komunikacja miejska i minimalizowanie uciążliwości wynikających z warunków pogodowych dla mieszkańców, to priorytet naszych działań zimą. Pozostaje mi przeprosić warszawianki i warszawiaków za tę sytuację i zapewnić, że podjąłem szereg stanowczych działań, które ograniczą wystąpienie takich niedogodności w przyszłości. – mówi Tadeusz Jaszczołt Dyrektor stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta.
Zarząd Oczyszczania Miasta zleca w stolicy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. To m.in. 4,4 tys. przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do metra, przejścia dla pieszych, schody i kładki. ZOM organizuje też odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1,6 tys. km ulic, którymi kursuje komunikacja miejska.
Za oczyszczanie pozostałych terenów odpowiadają w Warszawie:
- urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,
- Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,
- Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.
Fot. zom. warszawa