Kim Lee bohaterką nowej wystawy w Muzeum Woli
Królowa Warszawy to pierwsza wystawa poświęcona Kim Lee, która od jutra oglądać można od jutra w Muzeum Woli. Wykreowana przez Andy'ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Na wystawie prezentowane są m.in. kostiumy, filmy i zdjęcia najsłynniejszej warszawskiej drag queen.
Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. Pozostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli. Andy Nguyen (Kim Lee) był wybitnym artystą, w sposób szczególny związany z Warszawą. To tu mieszkał, najczęściej występował na deskach teatrów i klubów, a także tworzył odwołując się do symboli i wartości związanych z miastem.
- Wystawa wpisuje się w miejską politykę różnorodności społecznej, która promuje otwartość i działa przeciw wykluczeniu mieszkańców i mieszkanek miasta – powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
Przez osiemnaście lat obecności na scenie Kim Lee wystąpiła ponad tysiąc pięćset razy. Wcielała się w Violettę Villas, Warszawską Syrenkę czy Hankę Ordonówną. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Andy własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. Obok kostiumów na wystawie pojawią się zdjęcia i filmy dokumentujące jego sceniczne tożsamości.
Garderoba Kim Lee – jako miejsce i kolekcja strojów zarazem – stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny stanowi drugą część wystawy. Przestrzeń garderoby jest także tematem pracy dokumentalistki Pat Mic powstałej na zamówienie Muzeum Warszawy. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów wydobywają ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen.
- To ważna wystawa dla miejskiego muzeum. Przypomina o tym, że historia Warszawy była i jest różnorodna. I że bywa bardzo kolorowa!"– podkreśla Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystawy. Wybrane kostiumy z garderoby Kim Lee wejdą do kolekcji Muzeum Warszawy. Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń: pokazów filmowych, wykładów, dyskusji, oprowadzań i warsztatów antydyskryminacyjnych. Program towarzyszący jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa.
Wystawa będzie czynna od 2 lutego do 30 lipca 2023 w Muzeum Woli (oddział Muzeum Warszawy) przy ul. Srebrnej 12.
fot. Pat Mic, Muzeum Warszawy,