mobile
REKLAMA

Kino Tęcza o krok bliżej do generalnego remontu.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłosiło przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy kina Tęcza. Ten modernistyczny budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, dlatego podczas jego adaptacji zachowana zostanie najwyższa dbałość o detale architektoniczne. Po remoncie będzie to nowoczesne kino oraz przestrzeń służąca wydarzeniom kulturalnym.

informacja prasowa
Kino Tęcza o krok bliżej do generalnego remontu.

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Za jego kształt na przestrzeni lat odpowiadali najlepsi architekci m.in.: Bruno Zborowski, Szymon Syrkus. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym. Od 1997 z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.  

W grudniu 2020 roku m.st. Warszawa, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów tego miejsca – kino Tęcza zostanie odnowione i swoją siedzibę zorganizuje w nim Centrum Wajdy.

Po przebudowie przy ul. Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie też wyposażone w niezbędny sprzęt pozwalający na streaming organizowanych wydarzeń na platformie VOD Warszawa. Ale w Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.

Dziedziniec, który przez ostatnie dwa sezony wakacyjne był wykorzystywany na organizację pokazów i wystaw plenerowych oraz warsztatów dla dzieci i spotkań sąsiedzkich, zachowa swoją funkcję. Po modernizacji znajdzie się miejsce przede wszystkim – na zieleń, tak by nawiązać do okolicznych podwórek w koloniach WSM przy ul. Suzina.

Ogłoszony właśnie przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową zakłada także sprawdzenie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii oszczędzających wodę.

Szczegółowe informacje na temat przetargu znajdują się na https://ckf.waw.pl

fot. um warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda