mobile
REKLAMA

Kolejne mieszkania dla warszawiaków

67 nowych mieszkań, w tym jedno dla pieczy zastępczej. Do kompleksu budynków komunalnych przy ul. Kłobuckiej dołączyły ostatnie trzy. W czwartek, 11 października klucze do mieszkań odebrali pierwsi mieszkańcy.

Informacja prasowa/ Fot. R.Motyl
Kolejne mieszkania dla warszawiaków

- W ciągu dwunastu lat dostarczyliśmy mieszkańcom ponad 20 000 mieszkań. Na koniec tego roku będzie to aż 23 500. Od listopada, tutaj, przy ulicy Kłobuckiej, zacznie działać już 39. żłobek wybudowany, od kiedy jestem prezydentem Warszawy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy - Będzie tu również mieszkanie dla pieczy zastępczej. To już staje się standardem, że gdy budujemy lub modernizujemy budynki, jedno z mieszkań, największe, przeznaczamy dla pieczy zastępczej. Czyli dla dzieci, które potrzebują najwięcej troski i miłości, ponieważ nie mogą być ze swoją rodziną.

-Trwa proces przekazywania lokali nowym mieszkańcom. Osiedle na Kłobuckiej zyskało w tej kadencji dwa odziały biblioteki, Miejsce Aktywności Lokalnej, ognisko wychowawcze, a od czerwca na parterze budynku funkcjonuje publiczna przychodnia zdrowia – podkreśla Robert Kempa, burmistrz Ursynowa reprezentujący władze dzielnicy.

Mieszkania, żłobek i piecza zastępcza
W drugim etapie inwestycji przy ul. Kłobuckiej powstały trzy budynki z 67 mieszkaniami, żłobkiem dla 40 dzieci i mieszkaniem za przeznaczeniem na pieczę zastępczą. Koszt tego etapu to 18,9 mln zł.
Przypomnijmy, pierwszy etap osiedla objął budowę sześciu budynków ze 187 mieszkaniami oraz dwoma mieszkaniami chronionymi-treningowymi.

Kłobucka - osiedle otwarte
Jednak osiedle przy ul. Kłobuckiej to nie tylko mieszkania, ale rozbudowana infrastruktura społeczna.

Od czerwca 2017 r. działa tu Miejsce Aktywności Lokalnej wpisujące się w najbliższe środowisko. To tutaj dzieci, młodzież oraz dorośli aktywnie i twórczo spędzają wolny czas, poszerzają wiedzę, rozwijają hobby, czy nawiązują sąsiedzkie relacje. Są również dwa oddziały biblioteki dla dzieci i dorosłych.
Od listopada 2017 r. dzieci i młodzież korzystają z ogniska wychowawczego „Ursynów”. Przy ul. Kłobuckiej 14 na 400 metrach kwadratowych powstała przestrzeń - całkowicie zaprojektowana i zrealizowana na podstawie potrzeb wychowanków. W tym miejscu, pod bacznym okiem specjalistów, najmłodsi rozwijają zainteresowania i otrzymują pomoc dostosowaną do ich potrzeb. Od czerwca 2018 r. na parterze tego samego budynku działa również przychodnia lekarska - filia ZOZ Warszawa-Ursynów, świadcząca usługi zdrowotne dla dorosłych i dzieci. Teraz osiedle zyskało również żłobek.

Mieszkania dla warszawiaków
Łącznie do końca 2018 r. zapewnimy warszawiakom 23,5 tys. miejskich mieszkań, w tym blisko 3,7 tys. nowych lokali i 19,8 tys. wyremontowanych pustostanów. Cały czas trwają kolejne inwestycje i remonty. Dla porównania, w latach 1996 – 2006 r ówczesne władze wybudowały jedynie 1750 lokali komunalnych.
W Warszawie w kolejnych latach powstanie co najmniej 650 lokali dzięki dzielnicowym inwestycjom i ponad 1250 mieszkań dzięki Towarzystwom Budownictwa Społecznego.

Mieszkania 2030 – konsultacje programu
Od października trwają konsultacje społeczne programu Mieszkania2030, będącego programem wykonawczym do Strategii #Warszawa2030. Program Mieszkania2030 jest rozwinięciem i doszczegółowieniem kierunków rozwoju określonych w polityce mieszkaniowej – Mieszkania2030 przyjętej uchwałą w grudniu 2017 r. Zakłada ona, że do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększy się do ponad 100 tys. Wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Program zakłada wzmocnienie zasobu komunalnego jak i stworzenie szerokiej oferty dla osób, które obecnie nie mogą uzyskać pomocy mieszkaniowej np. rodzin o średnich dochodach.

Konsultacje odbywają się:
25 października (czw.), 17.00-20.00, w OSiR, ul. Polna 7a.

Uwagi do dokumentu można przesyłać na adres: mieszkania2030@um.warszawa.pl lub złożyć osobiście w Biurze Polityki Lokalowej przy ul. Canaletta 2. Konsultacje trwają do 5 listopada. Więcej informacji na stronie http://2030.um.warszawa.pl/mieszkania2030/.

W dwanaście lat 39 żłobków
Żłobek przy ul. Kłobuckiej dla 40 dzieci jest już 39. placówką wybudowaną w ciągu ostatnich dwunastu lat. W Warszawie jest coraz więcej miejsc dla najmłodszych warszawiaków także dzięki wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę ponad 7,6 tys. maluchom w miejskich i niepublicznych żłobkach, oraz u dziennych opiekunów. Od początku października działa żłobek przy ul. Obrońców Tobruku, natomiast od połowy tego miesiąca dzieci będą korzystać z placówki przy Trakcie Lubelskim. Kończą się budowy kolejnych placówek. W 2018 r. na funkcjonowanie żłobków, wykup miejsc i opiekę u dziennych opiekunów przeznaczymy ok. 120 mln zł.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot. R.Motyl - Osiedle komunalne przy ul Kłobuckiej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda