Koncert mikołajkowy "IRYDION NA SKARPIE" już DZIŚ
Zapraszamy serdecznie na koncert mikołajkowy, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 16:00 w PAN Muzeum Ziemi (Aleja Na Skarpie 27). Koncert nosi tytuł "Irydion na Skarpie" I udział w nim wezmą m.in. Emilie Kostka, Wojciech Świętoński oraz Chór Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny!
Podczas koncertu Emilie Kostka i Wojciech Świętoński zaprezentują arie G.F. Händla, C. Francka i J.S. Bacha, a Chór Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wykona znane i lubiane kolędy polskie w opracowaniu D. Mączarskiego. Oprócz tego, goście będą mogli wysłuchać średniowiecznego hymnu „Adeste fideles” oraz utworu „What Child is this?” – kolędy bazującej na pieśni angielskiej „Greensleeves” (w opracowaniu K. Silkiny). W finałowej części koncertu Chór wraz z zespołem instrumentalnym zapraszają gości do wspólnego kolędowania i muzykowania!
Emilie Kostka, 18 lat, urodzona w Niemczech. Od 2012 r. uczennica Städtische Musikschule Aschaffenburg fortepian oraz śpiew. Od 2018 r. indywidualna nauka śpiewu – Prof. Stefan Claas. Następnie od 2020 -Julia Diefenbach. W 2020 r. wydanie płyty – kolędy razem z P. Mateuszem Mijalem. W 2022 -singiel „Ku sobie” – duet z P. Mateuszem Mijalem. W 2022 solo singiel – „Ctrl Alt Delete”. 2023 laureatka pierwszego miejsca regionalnego konkursu śpiewu – „Jugend Musiziert” w kategorii muzyka klasyczna. Po wygraniu castingu obecnie przygotowuje się do roli w musicalu „Spring Awakening”.
Wojciech Świętoński, fortepian
Karolina Silkina, dyrygentka, pianistka, wokalistka, specjalistka w zakresie PR i marketingu. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, jak również – Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. W życiu zawodowym stara się łączyć pasje, dlatego aktywnie rozwija swój warsztat w tych kierunkach. Była dziennikarką muzyczną w International Choral Bulletin – piśmie muzycznym International Federation for Choral Music (IFCM). Współpracowała z wieloma instytucjami muzycznymi w Polsce (TWON, WOK, Filharmonia Narodowa, NFM, NOSPR, Filharmonia Podkarpacka itd.). Aktywnie udziela się w projektach międzynarodowych. Wymienić można udział w wykonaniu Wielkiej Mszy h-moll J.S. Bacha we Francji, czy udział w Międzynarodowym Konkursie dyrygenckim we Włoszech. Jest założycielką i dyrygentką Chóru Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Była dyrygentem-asystentem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, z którym m.in. nagrała cykl Czterech Pieśni Kurpiowskich aut. J. Krutula, wykonując partię fortepianu. Ma również bogate doświadczenie w pracy wokalnej – jako chórzystka współpracowała m.in. z Chopin University Chamber Choir, Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej, Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Chórem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, w składzie których uczestniczyła w licznych konkursach, warsztatach, projektach lokalnych i międzynarodowych oraz realizacjach operowych.
Chór Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego powstał w październiku 2017 roku. Założycielką i dyrygentką zespołu jest Karolina Silkina. Chór składa się głównie ze studentów WDIB, ale również innych wydziałów UW. Zespół zadebiutował na Wydziałowym spotkaniu Wigilijnym, śpiewając kolędy w wyjątkowych aranżacjach. Chór WDIB stale uczestniczy w uroczystościach wydziałowych oraz uniwersyteckich. W 2018 roku po raz pierwszy wystąpił na koncercie „Chóralne Akceleracje” wykonując „Glorię” A. Vivaldiego razem z chórami wydziałowymi Uniwersytetu Warszawskiego w towarzyszeniu zespołu muzyki dawnej „Senza Battuta”. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, razem ze wszystkimi zespołami artystycznymi Uniwersytetu Warszawskiego wystąpił w widowisku poetycko-muzycznym „Ta nasza wolność” (reż. M. Dzięciołowski). W czerwcu 2023 roku Chór obchodził swoje 5. urodziny, wykonując duży koncert jubileuszowy, składający się z opracowań utworów muzyki ludowej różnych krajów a cappella i w towarzyszeniu fortepianu. W repertuarze zespołu są utwory sakralne i świeckie, poważne i rozrywkowe, dawne i współczesne.
/Program
Część I:
G.H. Händel / Meine Seele hört im Sehen
C. Franck / Panis Angelicus
J.S. Bach / Quia Respexit
Emile Kostka – sopran
Wojciech Świętoński – fortepian
Miłosz Mrozowski – skrzypce
Część II:
Adeste fideles
W żłobie leży
What Child is This?
Mizerna cicha
Wesołą nowinę
Do szopy, hej, pasterze!
Przybieżeli do Betlejem
Wśród nocnej ciszy
Część III (wspólne kolędowanie):
Bóg się rodzi
Bracia, patrzcie jeno
Z narodzenia Pana
Gdy się Chrystus rodzi
Tryumfy Króla niebieskiego
Chór Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zespół instrumentalny w składzie:
Skrzypce I: Miłosz Mrozowski – koncertmistrz, Weronika Karwowska
Skrzypce II: Anna Marciniak, Monika Folwarska
Wiolonczela: Dominika Kazimierska
Flet: Helena Jurkowska
Karolina Silkina – dyrygent
fot.pixabay/Facebook /IRYDION AN SKAEPIE/ KONCERT MIKOŁAJKOWY