mobile
REKLAMA

Konkurs na projekt murali poświęconych Reducie Ordona

Reduta Ordona to miejsce szczególne w ochockim krajobrazie. – Jest , bowiem, pomnik usytuowany na terenie przy ul. Na Bateryjce miejscem uroczystości upamiętniających wydarzenia z dnia 6 września 1831 r. – bohaterską obronę Warszawy przed wojskami rosyjskimi podczas Powstania Listopadowego. Czas, aby pamięć historyczną o wydarzeniach z tamtych lat zacząć jeszcze bardziej pielęgnować. Stąd zrodził się pomysł zorganizowania konkursu na dwa murale poświęcone Reducie Ordona.

Informacja prasowa
Konkurs na projekt murali poświęconych Reducie Ordona

- Planowana lokalizacja murali konkursowych to dwie ściany szczytowe kamienicy usytuowanej pod adresem al. Bohaterów Września 19 w dzielnicy Ochota w Warszawie, dz. ewid. nr 13 z obrębu 2-03-02.

- Pierwsza ściana jest zlokalizowana po stronie północnej kamienicy, z dobrą ekspozycją na rondo Zesłańców Syberyjskich, tj. ważny węzeł komunikacji indywidualnej i zbiorowej. Druga ściana zlokalizowana jest po stronie południowej kamienicy, na ul. Bohaterów Września, drogę lokalną.

- Budynek ścianą południową przylega do granicy, wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr 1256/2016, miejsca walki stoczonej 6 września 1831 roku w czasie powstania listopadowego (29 listopada 1830 – październik 1831) wraz z reliktami umocnienia obronnego – dzieła fortyfikacyjnego nr 54.

- Lokalizacja znajduje się na terenie objętym ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Szczęśliwic Północnych (teren B2.1 UM). Plan jest dostępny pod adresem https://architektura.um.warszawa.pl/ochota.

- Budynek znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Dla zamiaru umieszczenia murali na ścianach kamienicy uzyskano pozytywną opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Projekt murali powinien umożliwiać wyłączenie ściany południowej z realizacji bez istotnych konsekwencji funkcjonalnych i kompozycyjnych dla projektu muralu na ścianie północnej.

- Projekt powinien wpisywać się w kontekst przestrzenny miejsca i architektoniczny ścian budynku z wykorzystaniem istniejących elementów architektury.

- Tematyka muralu powinna upowszechniać wiedzę o znaczeniu wydarzenia historycznego –

obrony Reduty Ordona. Nie oznacza to ograniczania projektu ściśle tylko do tego wydarzenia.

W szczególności tematyka muralu może być inspirowana także innymi istotnymi wydarzeniami z historii Warszawy lub Polski, w tym obroną Warszawy we wrześniu 1831 roku, powstaniem listopadowym, polskimi powstaniami narodowymi XIX wieku, historią Ochoty.

- Zaleca się nawiązanie w projekcie do faktu, że obrona Reduty miała miejsce w sąsiedztwie planowanej lokalizacji muralu, co będzie służyć upowszechnianiu wiedzy o lokalizacji Reduty Ordona (odkrytej dopiero kilkanaście lat temu).

- Projekt powinien posiadać samodzielne wartości narracyjne oraz wysoką wartość artystyczną.

- Projekt powinien precyzyjnie określać kolorystykę i technikę wykonania muralu oraz materiały (rodzaj i ilość) potrzebne do jego wykonania

- Mural powinien być wykonany w sposób trwały, na bazie farb akrylowych lub innych farb elewacyjnych.

- Projekt nie może być prezentowany wcześniej publicznie

 

Przewidziane są również nagrody dla uczestników konkursu, którzy uzyskają najwyższe oceny prac Konkursowych. Rodzaj i wysokość nagród jest uzależniona od oceny pracy dokonanej przez Sąd Konkursowy. Przewidziane jest przyznanie następujących nagród i wyróżnień:

I nagroda pieniężna w wysokości 15 000 zł

oraz zaproszenie do negocjacji

II nagroda pieniężna w wysokości 7 000 zł

III nagroda pieniężna w wysokości 3 000 zł

 

Termin składania prac: do 15.03.2022 r., do godz. 16.00. Prace należy składać w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Ochota, ul. Grójecka 17A, 02-021 Warszawa, lub przesłać pocztą na powyższy adres (decyduje data wpływu do Urzędu Dzielnicy). Szczegóły dot. konkursu znajdują się na stronie www Urzędu Dzielnicy Ochota pod adresem: https://ochota.um.warszawa.pl/-/konkurs-na-projekt-murali-upamietniajacych-obrone-reduty-ordona

 

Zastępca Burmistrza Ochoty – Sławomir Umiński powiedział: „Dbałość o pamięć historyczną jest naszą powinnością zarówno wobec tych, którzy polegli w walce o wolną Ojczyznę, jak i przyszłych pokoleń. Myślę, że organizacja konkursu na murale poświęcone Reducie Ordona znakomicie wpisuje się w tę filozofię”.

Fot. UD Ochota

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda