Konserwator zdecydował o remoncie pawilonu przy Nowogrodzkiej 77
Niepozorny parterowy budynek przy ul. Nowogrodzkiej 77 to część dawnego Szpitala Dzieciątka Jezus, wybudowanego w latach 1898-1901. Od 2009 roku pawilon objęty jest ochroną konserwatorską. Zły stan budynku przesądził o konieczności przeprowadzenia remontu generalnego obiektu.
Parterowy pawilon przy Nowogrodzkiej pełnił niegdyś funkcję oddziału chorób zakaźnych. Stanowił część Szpitala Dzieciątka Jezus, wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt odróżnia się od pozostałych zabudowań szpitalnych stylistyką. Jego cechami charakterystycznymi są wysunięte połacie dachu nad tarasami oraz ozdobne detale snycerskie. Mają one nawiązywać do zabudowy uzdrowiskowej.
Pawilon szpitalny wpisany został do rejestru zabytków w 2009 roku. Jako obiekt nieużytkowany niszczał w nieubłaganie szybkim tempie. W wyniku kontroli, która miała miejsce w 2015 roku, Stołeczny Konserwator Zabytków wydał nakaz przeprowadzania robót budowlanych i prac konserwatorskich. Od tego czasu przygotowywany był projekt budowlano-konserwatorski. W październiku minionego roku uzyskał on akceptację Stołecznego Konserwatora Zabytków. Inwestor dostał wiec zielone światło do podjęcia działań. W ich zakres wchodzić ma między innymi wymiana dachu, wymiana tynków, izolacja fundamentów, konserwacja stolarki oraz jej częściowa wymiana. Wykonawca zobowiązany został do zachowania ozdobnych detali snycerskich oraz odtworzenia charakterystycznej konstrukcji dachu, przesądzających o unikatowym wyglądzie obiektu.
Po zakończeniu remontu pawilon przy Nowogrodzkiej 77 ma zostać oddany do dyspozycji Domu Dziecka nr 15, mieszczącego się po sąsiedzku, pod numerem 75. Planowane jest wykorzystanie go w charakterze pomieszczenia gospodarczego.