Kotyliony, rogale i koncert Wspólna Niepodległa
Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po raz kolejny na ulicach stolicy pojawią się biało-czerwone kotyliony. Będzie można je wziąć ze słupów reklamowych i nosić podczas świętowania 11 listopada
Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. To dzień, w którym Polacy wyrażają swoją dumę narodową i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność kraju.
W Warszawie, jak co roku, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach, marszach, koncertach, wystawach i pokazach. Jednym z symboli tego dnia jest biało-czerwony kotylion, który można przypiąć do ubrania jako wyraz patriotyzmu i pamięci o historycznych wydarzeniach.
Kotyliony, symbolizujące narodowe barwy Polski, będą dostępne w różnych punktach miasta, aby każdy mieszkaniec mógł w prosty sposób wyrazić swoją patriotyczną postawę. Akcja ma na celu nie tylko upamiętnienie ważnej rocznicy, ale także zjednoczenie mieszkańców Warszawy we wspólnym świętowaniu.
Gdzie dokładnie będzie można znaleźć kotyliony
11 listopada, od godziny 10:00, kokardy narodowe będą dostępne na pięciu słupach ogłoszeniowych w następujących lokalizacjach:
- zabytkowy słup znajdujący się przy ul. przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie (od strony południowej);
- słup przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, nieopodal sklepu obuwniczego;
- słup u zbiegu ul. Królewskiej i ul. Niżyńskiego;
- słup na pl. Wilsona przy wejściu do metra;
- słup na Rondzie Waszyngtona od strony Stadionu Narodowego.
Łącznie przygotowano 7,5 tysiąca kokard, po 1,5 tysiąca na każdy słup. Z doświadczeń z poprzednich lat wynika, że kotyliony cieszą się dużą popularnością, więc warto się pospieszyć.
Tramwaj z rogalami z Poznania
Świętowanie rozpocznie się w Warszawie już w czwartek, 7 listopada, kiedy na tory wyjedzie specjalny tramwaj promujący imieniny ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Zabytkowy skład z kolekcji Tramwajów Warszawskich pojedzie (w godzinach 10:00-16:00) trasą: plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Niepodległości – Chałubińskiego – Jana Pawła II – Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – plac Narutowicza. W udekorowanych wielkimi, papierowymi rogalami wagonach można będzie skosztować tego słynnego słodkiego wypieku. Akcja ma zachęcić mieszkańców stolicy do odwiedzania Poznania – nie tylko 11 listopada, ale również przez cały rok.
– Obchody imienin ulicy Święty Marcin od lat odbywają się pod hasłem „Czyń dobro”, gdyż św. Marcin jest symbolem dobroczynności. Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że wydarzenie przypomina, czym jest nowoczesny patriotyzm – polegający na trosce o potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie – środowisko naturalne i klimat. Obchody Święta wypełnione są dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami – informuje poznański Urząd Miasta, organizator wydarzenia.
Koncert na Cytadeli
Przypominamy także o licznych wydarzeniach, które 11 listopada odbędą się w całej Warszawie. Wiele atrakcji przygotowało miasto, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Przez cały dzień odbywać się będą pikniki, koncerty m.in. na Trakcie Królewskim, spod Kościoła Wizytek zaplanowano tez kursy autobusów, które zawiozą chętnych na Cytadelę, gdzie również przez cały dzień trwać będą imprezy dla wszystkich, w różnym wieku. O godz. 18.00 m.st. Warszawa zaprasza na koncert folkowy „Wspólna Niepodległa” wystąpią popularni polscy artyści, wykonają utwory pochodzące z folkloru 16 województw.