Kwesta na Powązkach: spotkaj znane osoby i pomóż ratować zabytki
W najbliższy wtorek i środę, 31 października i 1 listopada, na Cmentarzu Powązkowskim odbędzie się 49. zaduszkowa kwesta. To wyjątkowa okazja, aby spotkać znane osoby z różnych dziedzin kultury, polityki i mediów, a także wesprzeć ratowanie zabytkowych nagrobków
Wspaniałomyślna tradycja
Kwesta na Powązkach to tradycja trwająca od 1975 roku, kiedy to Jerzy Waldorff zainicjował akcję zbierania pieniędzy na renowację zniszczonych przez czas i wojnę grobów. Od tego czasu udało się odnowić około 1600 pomników nagrobnych, kaplic i grobowców.
W tym roku kwestować będzie 350 osób. Organizatorzy spodziewają się, że w przedsięwzięciu wezmą udział także m.in. Maja Komorowska, Damian Damięcki, Olgierd Łukaszewicz, Artur Andrus, Irena Santor, Maciej Orłoś, Joanna Szczepkowska czy Krzysztof Ibisz. Wśród kwestujących znajdą się zarówno uczestnicy pierwszej kwesty, jak i osoby biorące udział w akcji po raz pierwszy.
Pieniądze ze zbiórki upiększą cmentarz i upamiętnią zmarłych
Jak informuje warszawski ratusz - do tej pory dzięki hojności warszawiaków udało się uratować wiele z zabytkowych kwater, pomników nagrobnych i grobowców. W ciągu czterdziestu dziewięciu lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich. W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych.
Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty mają zostać przeznaczone na renowację kolejnych 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej czy Delfiny Henrici. Zbiórka odbędzie się w godzinach od 9:00 do 19:00.
Filmowa opowieść o tradycyjnej kweście
Kwesta na Powązkach to nie tylko akcja charytatywna, ale też forma upamiętnienia zmarłych i pielęgnowania warszawskiej tożsamości. To także okazja do poznania historii i sztuki nekropolii, która jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla Polski i Warszawy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej tradycji, warto obejrzeć film pt. „Kwesta na Powązkach”, który wyprodukował Dom Spotkań z Historią. Jest on dostępny bezpłatnie na YouTube.
fot.UMW