Lotnisko Chopina ma już 90 lat
29 kwietnia 1934 roku Port Lotniczy Warszawa – Okręcie został oddany do użytku. Dziś świętuje 90 lat istnienia. Z tej okazji w hali przylotów odbył się pierwszy koncert chopinowski. Jest też specjalna wystawa poświęcona historii portu
29 kwietnia 1934 roku został otwarty Port Lotniczy Warszawa -Okęcie. Jak dziś przypominają władze portu, było to wydarzenie o ogromnym znaczeniu. Brały w nim udział w najwyższe władze państwowe z Prezydentem Rzeczypospolitej Ignacym Mościckim naczele. Obecny był także premier, marszałek Sejmu i pięci ministrów w tym minister transportu (wcześniej minister kolei żelaznych) odpowiedzialny całościowo za branżę lotniczą. Grono gości zasilili przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz liczne delegacje przedstawicieli władz lotniczych z innych państw oraz dyrektorzy siedmiu zagranicznych linii lotniczych.
W pierwszym roku działalności stołeczny port obsłużył 10 750 pasażerów podczas, gdy w 1938 już 15 300. W przededniu wybuchu II wojny światowej Warszawa posiadała regularne połączenia lotnicze z 6 krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami.
Dziś jak wskazują władze Portu Lotnisko Chopina odprawia 45.000-50.000 pasażerów dziennie (w szczycie sezonu – prawie 70.000). Według prognoz w 2024 roku odprawi ponad 20 mln pasażerów, czyli około 10 proc. więcej niż w roku biegłym. To oznacza, że po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii przekroczy barierę 20 milionów osób odprawionych w ciągu 12 miesięcy.
Z okazji przypadającej dziś rocznicy na hali przylotów odbył się koncert chopinowski. Zaś na ogrodzeniu parku Łazienkowskiego przy al. Ujazdowskich można oglądać wystawę plenerową poświęconą jubileuszowi Lotniska Chopina. Wystawa prezentowana jest również na Tarasie Widokowym Lotniska.
Dziś port nosi imię Fryderyka Chopina. Nazwa ta została nadana w 2001 r.
fot. FB Lotnisko Chopina