mobile
REKLAMA

Miasto odkupi prawa i roszczenia

Miasto ochroni lokatorów zreprywatyzowanych nieruchomości odkupując prawa i roszczenia od beneficjentów ostatecznych decyzji o ustanowieniu użytkowania wieczystego. Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że na ten cel w 2018 roku zostanie przeznaczonych 40 mln zł.

 

inf. pras.
TAGI
Miasto odkupi prawa i roszczenia

- Kontynuujemy nasze działania w zakresie ochrony lokatorów, które umożliwiła nam „mała ustawa reprywatyzacyjna” i wprowadzamy ujednolicone, transparentne kryteria dotyczące wykupu praw i roszczeń od beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych. Naszym priorytetem są zawsze mieszkańcy. Dodatkowo ograniczymy również skalę spadku liczby lokali pozostających w naszym zasobie komunalnym. Dlatego podjęłam decyzję w tej sprawie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która weszła w życie 17 września 2016 r. wprowadziła zapisy dotyczące sprzedaży praw i roszczeń dekretowych, których trzeba dokonywać u notariusza, a miasto może skorzystać z pierwokupu, jeśli dotyczą gruntów miejskich. Od 17 września 2016 roku do sierpnia 2017 roku ratusz skorzystał z tego prawa osiem razy – kupując m.in. prawa i roszczenia do dwóch kamienic - przy ul. Grochowskiej 230 A oraz przy ul. Dąbrowskiego 12.

Proces ten będzie kontynuowany i rozszerzony o nowe systemowe rozwiązania dotyczące nabywania praw i roszczeń do nieruchomości, dla których zostały wydane ostateczne decyzje o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego, ale nie doszło jeszcze do podpisania aktu notarialnego.

Obecnie zdarza się, że beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnych nie chcą lub nie są w stanie utrzymywać i gospodarować odzyskaną nieruchomością. Wystawiają ją na sprzedaż, a kamienice trafiają do firm specjalizujących się w zakupie praw i roszczeń do gruntów zabudowanych. - Chcemy powstrzymać tego typu praktyki poprzez nabycie praw i roszczeń do tych nieruchomości. Dzięki naszemu rozwiązaniu budynki z lokatorami pozostaną w naszym zasobie lub do niego powrócą. Jednak trzeba pamiętać, że przede wszystkim z takiego rozwiązania muszą chcieć skorzystać beneficjenci decyzji – mówi Magdalena Młochowska, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw rozwiązywania problemów mieszkaniowych lokatorów zamieszkałych w budynkach zwracanych lub zwróconych byłym właścicielom lub ich następcom prawnym oraz w budynkach prywatnych zarządzanych przez jednostki organizacyjne miasta.  W 2018 r. na ten cel w budżecie miasta zostanie zarezerwowana kwota 40 mln zł.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda